БЛОГ

Альтернативна і додаткова комунікація для невербальних людей — що це таке?

Дівчина в кафе показує працівнику закладу телефон. На екрані телефону напис «капучино на кокосовому молоці та сінабон». Поруч з телефоном значок озвучки.

Якщо людина не може розмовляти — це не означає, що їй нема що сказати

Уявіть — ви не можете сказати «люблю» близькій людині чи поділитись із нею почуттями, коли стає страшно під час сигналу повітряної тривоги. Люди з порушеннями комунікації стикаються із цим щодня, хоча відчувають такий самий спектр емоцій, можуть мати такі ж проблеми або потреби як і інші. Деякі комунікативні порушення не дозволяють їм повністю або частково використовувати власний голос як основний інструмент комунікації.

Невербальність буває вродженою або набутою. Часто вона спричинена:

  • порушеннями аутичного спектра, афазією, синдромом Дауна, бічним аміотрофічним склерозом;
  • інтелектуальними порушеннями;
  • перенесеними інсультами, черепно-мозковими травмами тощо.

Однак варто наголосити, що невербальність та інтелектуальні порушення — це окремі стани.

Як допомогти людям з порушеннями комунікації?

Щоб невербальні люди могли соціалізуватись та спілкуватись, фахівці, які з ними працюють, або їхні рідні підбирають інструменти альтернативної і додаткової комунікації (АДК)*. Вони стають їхнім голосом у соціумі — змогою займатись улюбленою справою після травми, можливістю навчатись у школі, повідомляти оточуючих про свої потреби.

Альтернативна й додаткова комунікація — це спосіб спілкування за допомогою жестів, міміки, картинок, фотографій, піктограм тощо.

Для того, щоб комунікація за допомогою інструментів АДК було ефективною, їх потрібно вводити в усі сфери життя користувачів: не лише під час занять зі спеціалістами, а і вдома, у навчальному закладі, на прогулянках і т. ін.

TippyTalk як один з інструментів АДК: як ним користуватись

Щоб спілкуватись з іншими, невербальні люди можуть використовувати цифрові інструменти альтернативної і додаткової комунікації. Один із нихзастосунок TippyTalk. Його можна завантажити на пристрої, що працюють на базі iOS та Android українською або англійською мовами. Пробний період використання (14 днів) — безкоштовний, щоб користуватись застосунком довше, потрібно придбати ліцензію.

У застосунку доступна бібліотека зображень — це приблизно 60 тисяч символів. Ці зображення (або власні фото) користувач використовує для того, щоб проілюструвати слово або фразу. Таким чином застосунок генерує унікальні набори «карток», за допомогою яких невербальна людина може спілкуватися. Картки або папки з картками можна змінити, приховати чи видалити в будь-який момент.

Наприклад: невербальна людина приходить в кафе і показує офіціанту заздалегідь заготовлену картку із своїм замовленням; повідомляє своїм близьким про емоції або про погане самопочуття; може дати коротку відповідь на поставлене їй питання, подякувати.

Застосунок самостійно озвучує текст із карток або програє аудіозаписи, які близькі невербальної людини заздалегідь запишуть власним голосом. Тобто людина з порушеннями комунікації може обрати те, що хоче сказати, коли виникне потреба.

Також TippyTalk — онлайн-месенджер для спілкування. Невербальний користувач надсилає фразу, яку створив за допомогою карток потрібній людині. Отримувач може надіслати повідомлення у відповідь.

Комунікатор TippyTalk став доступним українською мовою завдяки зусиллям  громадська організації «Говори!».

Проблематика ставлення до невербальності в Україні

Існує думка, що АДК зупинить і без того незначний мовленнєвий розвиток невербальної людини. Проте вона хибна. Часто інструменти АДК є тимчасовим реабілітаційним методом — вони стимулюють розвиток мовленнєвих навичок, позитивно впливаючи на мозок.

Окрім цього, кожен вдалий досвід комунікації невербальної людини заохочує її до наступних спроб. У людини з’являється позитивне уявлення про комунікацію та посилюється бажання спілкуватись з іншими.

На жаль, існує дуже мало інструментів альтернативної і додаткової комунікації українською мовою. Така ж ситуація із фахівцями, які б вміли їх використовувати. Через це невербальні люди часто втрачають змогу будувати соціальні зв’язки чи реалізовувати свої здібності. Ми не знаємо, скільки поряд із нами талановитих людей, які не можуть про себе розказати. Світ втрачає їх потенціал, але спільними зусиллями ми можемо зробити все, щоб цьому запобігти.

❗️ Якщо вам чи вашим рідним потрібен застосунок TippyTalk, але немає можливості його придбати, напишіть лист-прохання у довільній формі на talk@talk.org.ua

Громадська організація «Говори!» зробить усе можливе, щоб ваші близькі отримали «голос» завдяки TippyTalk.

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу European Union in Ukraine та Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Його зміст є виключною відповідальністю «Доступно.UA» і не обов’язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.

Scroll to Top