Людина на візку та COVID-19. Досвід Дмитра Щебетюка

На щастя, хвороба проходила у відносно легкій формі.

Трохи фізіології

Так, ця хвороба може нести особливу загрозу для людей на візках. Як ми встигли вивчити, COVID-19 “б’є” по дихальній системі. Однією з фізіологічних особливостей людей, що користуються кріслами є перетиснена діафрагма. Повірте, тиснути гантелю та тиснути діафрагму — різні речі, і друга не додає здоров’я. Додайте до цього той факт, що ми більше сидимо та менше рухаємось, що також впливає на обсяг легенів. Якщо ви спеціально не розвиваєте легені, то це може перетворитися на додатковий фактор небезпеки. Це загальні речі щодо людей на візках. Далі — конкретні та саме мої.

Більшість із відомих симптомів хвороби я можу мати просто виконуючи звичайні речі. Після важкого тренування, довгого робочого дня, відвідин туалету, довгої дороги тощо. Цей фактор ускладнює життя в часи пандемії та додає стресу: не розумієш, чи це хвороба чи звичайний стан. Може підніматись температура, а тому морозити. Якийсь час по тому я відігріваюсь і стає навіть спекотно.

Як протікала моя хвороба

Проте цього разу я не відігрівся. Замість звичного тепла прийшло спітніння. І це перший незвичний симптом, на який я звернув увагу. Він проявився на ранок після дороги у Львові, куди я переїхав тимчасово та живу сам. Життя на самоті дозволило виграти час у нечіткій ситуації без загрози іншим.

Температура трималась на рівні 37,2-37,5 градусів. Як реагує мій організм на таку температуру при звичайній застуді? Як я казав, мене морозить. Проте в цій ситуації організм реагував інакше: мене варило. Я ніби був яйцем, що от-от має закипіти під кришкою. І це другий незвичний фактор хвороби. А водночас мій організм вимагав багато води. У той період за день я випивав до 3-4 літри.

Хвороба протікала на фоні втоми та сонливості. Це звичний стан, враховуючи мій ритм життя. З одного боку, люди, які перехворіли на COVID-19 у такій формі зрозуміють нормальний стан для мене і ще багатьох людей. З іншого, це ще один бал у скарбничку “Мені важко зрозуміти, чи це COVID”.

Підтвердження хвороби не було: якщо здавати тест за гроші у Львові отримаєш результат за три дні, у Києві — за один (про безкоштовний я мовчу). А наступного дня я мав бути в столиці, тому вирішив здавати його там. Ще перед дорогою мені значно полегшало, проте сумніви залишались. А тому з київської квартири ми тимчасово відселили бабусю до моїх батьків.

Як ви вже зрозуміли, тест був позитивний на COVID-19. І, по суті, після цього мій організм припинив ментальний опір і наступних три дні були найважчими: температура піднялась до 37,8, а часом досягала 38.6 градусів. Цей час консультувався з лікаркою, і за сумісництвом, моєю колишньою дружиною, приймав жарознижувальне та вітаміни. Я погано почувався та продовжував “варитися”. Пам’ятаймо про постійне відчуття втоми.

Після цих трьох днів мені полегшало, хоча ще два дні тривала важка фаза: я почувався відносно нормально, але варто пів години провести в роботі, знову почувався знесиленим. Тому про віддалену працю, онлайн-зустрічі абощо навіть нічого говорити.

І що далі?

Я одужав і вже повернувся до звичного режиму. На щастя, моя хвороба протікала досить легко. Що можу сказати? Приємно жити не на соціальну допомогу. Платний тест, ліки та вітаміни. Уже цього короткого списку достатньо, щоб вийти за рамки суми державної підтримки. Хоча водночас хвороба принесла трохи позитиву: я відіспався та відпочив у фізичному плані.

Я не лікар. І той факт, що я перехворів на COVID-19 не робить мене спеціалістом із нього. А тому я не радитиму нічого тим, хто може захворіти: хай людина на візку чи ні. Так, я приймав медикаменти. Проте це відбувалось після консультації з лікарем. І це єдине, що я можу порадити: якщо захворіли — перебувайте в контакті з лікарем. Якщо у вас немає колишньої дружини-лікарки — це не страшно, звертайтеся до свого сімейного лікаря. Дослухайтесь до його порад, а не до Фейсбука, Інтернету чи сусіда. Мийте руки, правильно носіть маску, тримайте соціальну дистанцію. І бережіть себе.

Текст створили за підтримки Європейського Фонду за демократію.