Блог

Доступність vs бюрократія у Житомирі

На минулому тижні наша команда перевіряла на доступність Житомир. Одна з місцевих локацій — ресторація «Дім Трибеля» — заслужила нашу наліпку #ДоступноРекомендує. Проте їхній шлях до безбар'єрності виявився складнішим, аніж мав бути.
Коли заклад готувався до відкриття, власники представили проєкт входу: ґанок, чотири сходинки та пандус. Органи влади його відхилили, бо конструкція надто сильно виступає від будівлі. І хоч він відповідав нормам, його вказали переробити з "мінімальним" (с) виступом.

Згодом історія продовжилась: тротуарна частина, на якій збиралися встановлювати пандус належить місту. Під пандус потрібно виділяти землю. Адже такий пандус — це капітальна конструкція. Приставний встановити немає можливості, він не відповідатиме ландшафту вулиці.

На момент проведення робіт, встановлення пандусу мали розглядати органи влади, а потім відправити на затвердження до Києва. А це приблизно шість місяців. Якщо підтримають встановлення. На секундочку: 2018 рік. Відповідальний бізнес має чекати шість (6!) місяців, щоб встановити пандус. Або навіть отримати відмову.У підсумку власникам локації з облаштованою вбиральнею, сповивальним столиком, дитячим куточком і далі за списком елементів доступності, довелось переробляти вхід. Там встановили дві сходинки та кнопку виклику, а облаштований вхід вдалось зробити лише з двору.

Що тут не так?

Влада має працювати на благо своїх громадян. Є випадки, коли вона йде на зустріч власникам, які хочуть облаштувати свій простір. Саме та влада, на яку поклали обов'язок робити життя в нашій країні зручним для всіх. Ще раз: вона має не ускладнювати життя людей, а працювати для них.

Є приклад ресторану «Панська гуральня» в Чернівцях, де власник у схожий спосіб потрапив до бюрократичної круговерті, що стала на шляху до облаштування локації. А серед його постійних відвідувачів є люди на візках. Що він зробив? Встановив пандус і запросив усіх, хто проти прийти та демонтувати його. До цього часу пандус знаходиться на тому самому місці. Усім маломобільним групам населення зручно ним користуватися та вони можуть самостійно заходити тим же входом, що й усі.

Звичайно, ми нікого не спонукаємо порушувати закон. А тепер і поготів: коли вже діють нові державні будівельні норми та закон, що дозволяє встановлення пандусів, навіть за відсутності документів на будівельні роботи та права власності земельною ділянкою.Власники «Дому Трибеля» таки зробили свою локацію доступною. Не махнули рукою за перших складнощів, як могли б зробити інші. До того ж, варто відзначити їхнє бажання зробити доступним саме головний вхід і філософію: усі мають мати змогу користуватися основними входом, незалежно від рівня мобільності. Саме за це вони отримали нашу відзнаку. Відзначити їх можете і ви, якщо завітаєте до їхньої ресторації, коли будете у Житомирі.

Матеріал створили за підтримки

Європейського фонду за демократію.

#ДоступноРекомендує