Блог

Чому гіперопіка — це не про турботу?

Що таке гіперопіка?

Якщо докопатися до термінів, то гіперопіка — різновид патологічного виховання, з надмірною турботою про людину (частіше це стосується дитини), прагненням захищати її завжди і всюди, навіть при відсутності реальної небезпеки, постійно утримуючи її біля себе поряд та не даючи приймати рішення, діяти без сторонньої допомоги.

До речі, у Франції гіперопіка носить навіть юридичний характер і є приводом для вилучення дитини з сім'ї, якщо та страждає від занадто величезної та іноді «хворої уваги» до себе.

Допомога у критичних ситуаціях — безцінна та необхідна, але саме вона у своїй гіперформі часто заважає самостійно розвиватися людям з інвалідністю.

Гіперопіка близьких людей

Рідні люди, звичайно, хочуть як найкраще, проте часто приділяють занадто багато уваги, чим зменшують, як і фізично, так і психологічно — навантаження, розуміння та віру у свої можливості. Вони можуть забороняти людині брати на себе будь-які ризики та відповідальність за свої власні вчинки. Таким чином рідні почуваються рятівниками, які бажають тільки щастя, але рятують вони, насправді, від спроби нормально жити. 

Для того, щоб навчитися пристосовуватися до нових умов життя, люди з інвалідністю мають у першу чергу вчитися цьому САМОСТІЙНО і це має розуміти все їхнє близьке оточення, щоб не забирати можливість жити незалежно та повноцінно.

Як зрозуміти, що вас гіперопікають?
Ви будете відчувати порушення особистого психологічного простору й особистих кордонів, вам буде некомфортно від допомоги, що вплине на вашу самооцінку.

Гіперопіка за дверима дому

З гіперопікою можна зіткнутися не тільки вдома, але і на вулиці, де про вас захочуть перетурбуватися незнайомі люди. І тут у нас є реальний приклад із життя.

Якось наш Дмитро просто запитав у перехожих, куди їде цей тролейбус, а вони, не поцікавившись чи взагалі саме цей транспорт потрібен Дмитру, мовчки занесли його всередину. Тому, якщо ви бажаєте допомогти людині з інвалідністю, спочатку уточніть у неї чи їй це потрібно і як саме можна їй допомогти. Але не тягніть людину до тролейбуса проти її волі!

Це дуже круто, що наші люди можуть бути чуйними та готовими прийти на допомогу, ми безмежно вдячні кожному за це, але, пам'ятайте, що занадто — то не здраво, тому надмірна увага може не тільки нашкодити, але і навіть змусити людину почуватися безпорадною.

Сподобалась стаття?
Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з'явилось ще більше.
Найменування отримувача:ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача:41769847
Рахунок отримувача:UA563052990000026009006701299
Назва банку:АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або станьте нашим патроном.

Новини