Блог

Тактильна плитка, пандуси та інші «фантастичні звірі» доступності в Нікополі

Пам’ятаєте історію, коли шрифт Брайля надрукували на папері? А тепер новинка: у Нікополі для незрячих бруківку пофарбували і назвали «тактильною».

«Звірі доступності»

Тип: плитка;

Клас: невизначено в природі


Вже майже півроку пофарбована контрастна бруківка лежить у Нікополі, замість направляючої тактильної плитки. Натомість є попереджувальна тактильна плитка, що може свідчити — реальної направляючої не буде.


Якщо вже економити, то у даному випадку доречно було б зробити контрастний бордюр на кінці сходинки, замість попереджувальних тактильних елементів перед кожною.

Цей проєкт є відновленням елементів благоустрою. Було оголошено тендер на капітальний ремонт об’єкту пішохідної зони від вул. Електрометалургів до вул. Шевченка у м. Нікополь Дніпропетровської області. У проєкт входить реконструкція пішохідної зони та облаштування її пандусами. Загальна вартість робіт за тендером — 2 110 000 грн. Кошти з місцевого бюджету.

Зручність: для людей з легким порушенням зору направляюча контрастна жовта бруківка ще має сенс, але для людей повністю незрячих — це як зуби мудрості — функціональність на нулі.

Тип: пандус;

Клас: з елементами нормативності


Також у проєкті сходинкові марші мають дублюватись пандусами. Два з них вже майже готові, а третій — ще в планах.


Кути двох пандусів на фото виглядають ніби то нормативно (треба перевіряти), але поручні виготовлені не по державно-будівельних нормах.

Зручність: Поручні мають бути на висоті 70 та 90 см, округлі та прикріплені Г-образним чином. Такі поручні є зручні для всіх, а також ними комфортно користуватись уздовж усього пандусу, адже завдяки спеціальному методу кріплення до конструкції, людині не потрібно кожен раз перехоплювати рукою за новий шматок поручня.

Фото поручнів зблизька

Ми точно знаємо, що в Нікополі бачили і знають, як мають виглядати нормативні поручні, адже до міської ради поручні на пандусі саме такі.

Фото пандусу до міської ради в Нікополі

Нагадаємо: які розміри та норми пандусу.
Залежно від висоти перешкоди, відповідним має бути кут нахилу пандусу: 0.2 м і менше – допускається кут нахилу 10% (1:10 – співвідношення висоти перешкоди до довжини пандусу), до 0.8 м – 8% (1:12), якщо висота більша за 0.8 м, то кут має бути 5% (1:20). У ширину пандус має бути від 1.2 м.

Навіщо потрібен пандус?
Пандус полегшує доступ людей до будівлі. Адже не всі люди мають однакову мобільність і завдяки ньому можуть легко потрапити чи пересуватись приміщенням, де є певні фізичні бар’єри. Наприклад, сходи.

Кому потрібен пандус?
Маломобільним групам населення (МГН). Їх часто звужують до осіб з інвалідністю. Це помилкове твердження, до МГН також належать: літні люди, люди з дитячими візочками та дітьми до семи років, вагітні жінки, вагітні чоловіки (якщо їм таки вдасться), люди з тимчасовими порушеннями здоров'я.

Тип: Рейки;

Клас: Совєцький пережиток

Окрім пандусів, на сходах вирішили встановити ще й рейки. Кажуть, що це буде додаткова альтернатива пандусу: для батьків з маленькими дітьми на візках, для велосипедистів і т.д.

Тут є важливий момент: дитячі візки в наш час можуть мати різну ширину між колесами, або взагалі бути триколісними. Те саме стосується і людей з важкими валізами: рейки — не спрощують пересування. Також кут нахилу їх зазвичай дуже стрімкий.

Варто зазначити, що одна рейка все ж була б доречна для перевезення велосипедів за потреби. Таке практикують у тій же сусідній Польщі.


Даша Бойко, журналістка Нікополь.City:
«Є важливий нюанс в тому, що місцева влада не виносить питання благоустрою чи інклюзивності на публічні обговорення і не залучає громадськість.

У нас виходить таким чином, що обговорення влади і громади відбуваються лише на фейсбуці. Якщо ти піднімаєш якесь питання на фб, і будеш його до кінця «прокачувати» і відслідковувати, тоді може бути якийсь результат. Немає діалогу продуктивного між мешканцями і владою.

Якщо робити благоустрій, в якому мають бути елементи інклюзивності, то варто на початку проєкту залучати маломобільні групи населення, щоб отримати якісь поради, консультації, побажання, а не по факту настання проблеми. А так все задом наперед виходить»

Дуже сподіваємось, що громада міста та влада поспілкуються між собою та знайдуть класні рішення, які будуть зручні усім жителям міста. Для цього важливий відкритий діалог. А ми будемо слідкувати за архітектурними змінами в місті, та процесом втілення проєкту. Вам теж цікаво побачити фінальний результат?Новини