Блог

Противники еволюції завжди програють


Противники еволюції завжди програють

На початку березня влада прийняла важливу постанову для української спільноти людей з інвалідністю


Нам завжди хочеться швидких змін. Часто ми забуваємо, що дійсно якісні зміни потребують часу та маленьких кроків. Еволюційних кроків.

На початку березня Кабінет Міністрів прийняв важливу постанову для української спільноти людей з інвалідністю. Ця постанова, як і більшість, має довгу та нудну назву. Тому ми її опустимо. Самостійно ви легко знайдете її в Інтернеті: постанова № 166 від 03 березня 2020.

Читати постанову

Постанова стосується фінансування громадських організацій осіб з інвалідністю з державного бюджету. Організації можуть за державні кошти реалізувати свій проєкт, передбачити адміністративні витрати та витрати на організаційний розвиток.

І тут є дві важливі зміни:

- вже з цього року фінансування таких громадських організацій відбуватиметься на конкурсній основі

- претендувати на фінансування зможуть не лише організації з всеукраїнським статусом, а звичайні ГО людей з інвалідністю.
Донедавна клуб отримувачів державних коштів був малочисельним (до 25 організацій зі всеукраїнський статусом), закритим і не дуже медійним. Адже там, де медійність – там бажання ділитися з усіма. А деякі люди – це ж лише дорослі діти, що не дуже люблять ділитися.

Наші колеги з Українського незалежного центру політичних досліджень (далі УНЦПД) не один рік працювали з цим питанням. Це почалося ще в 2016 році, коли Президент підписав нову стратегію розвитку громадянського суспільства. Вона закріпили нову прозору систему фінансування. Поки це лише процедура. Інструмент, що має бути в людських руках. Але на той час інструмент ховають від усіх. Ну, майже від усіх. Перший маленький крок.

У 2017 році сталася, можливо, найважливіша подія. Кабмін закріплює: громадські організації, що хочуть отримувати державне фінансування мають пройти конкурс. Це стосується саме ветеранських і організацій людей з інвалідністю. Перші – за, другі – всіма можливими руками проти. Десь на рівні з восьмируким божеством Шивою. Це офіційна позиція, продиктована не природними бажаннями, а нав'язана зсередини. Адже в особистих розмовах представники ГО людей з інвалідністю підтримували зміну системи. Проте публічно цього ніколи не визнавали. А під час нарад в міністерстві соціальної політики не озвучували своєї позиції чи активно виступали проти.

Як міністерство вирішило ситуацію? Заморозило конфлікт: для ветеранських організацій ввели конкурс, для організацій людей з інвалідністю – стара система. Крок, хоч і маленький.

Приблизно в ту саму пору Верховна Рада прийняла іншу важливу правку, до бюджетного кодексу. Правка каже: всеукраїнські організації, ви – великі молодці, а є ще організації без цього статусу – вони теж молодці, але маленькі. Тож дозвольмо їм теж розвиватися за державні кошти. Ще один крок.

З приходом нового уряду та керівництва мінсоцполітики, повернулися до старої ініціативи: розробили постанову Кабмін, УНЦПД, антикорупційні організації, ГО людей з інвалідністю та просто організації, дотичні до сфери. Два тижні тому прийняли постанову. Про зміни, що вона несе ви прочила вище. А ось це вже еволюційний стрибок.

І найважливіше запитання: хто отримає гроші? Не ми. Проте ми раді за організації, що отримали право претендувати на фінансування з державного бюджету. Для них ці кошти – це можливість розвиватися та реалізовувати якісно кращі проєкти. А сильне громадянське суспільство – це те, чого потребує наша держава.

На 2020 рік ще залишаються чотири привілейовані організації: Національна асамблея людей з інвалідністю, УТОГ, УТОС та ВОСОІ. Після –всі на конкурс.

А також раді за тих, хто весь час виступав проти нинішнього порядку речей, а тепер приписує собі лаври ледь не головного рушія позитивних змін. Чому раді? Просто вони – веселі люди, які живуть у власній веселій реальності. А ми любимо веселих людей.

Дякуємо УНЦПД, громадським організаціям, Кабміну і вже колишньому керівництву мінсоцполітики за цей важливий шлях і важливі зміни.

Матеріал створили за підтримки Європейського фонду за демократію.

Новини