Блог

Перша урбаністична книга для дітей: #ДоступноРекомендує книгу Ірини Озимок «У міста є Я!»

Ірена Карпа, листи до мерів і конкурси для дітей: на Книжковому Арсеналі презентували дитячу книгу «У міста є Я». Авторка Ірина Озимок на простих прикладах пояснює дітям «нудні дорослі теми», перетворюючи їх у цікаві конкурси та інтерактивні завдання. Як побудувати місто та не потонути у смітті? Звідки в крані береться вода та чому трамваї — це круто? Ділимось свіжими враженнями з презентації.

Фото з презентації в UNIT.City

«У мене як мами є професійні заморочки: я купую дитині не просто Lego, а тематичний конструктор — сміттєвоз і баки для сортування. Я давно працюю з містами. Але якщо на Міжнародний саміт мерів запрошую лише дорослих, то діти — це ще полотно, яке можна засіяти правильними цінностями. Показати їм, що таке комфортне та доступне місто, щоб вони прагнули більшого, кращого,» — пояснює пані Ірина. 

Презентація на Книжковому Арсеналі, фото Доступно.UA

Книга не змальовує ідеальне чи конкретне місто, а містить цікаві факти та історії з різних куточків світу: у 13 розділах книги читач знайомиться з 13 важливими аспектами міста. Ірена Карпа модерує презентацію у Книжковому Арсеналі та ділиться французьким досвідом життя у Парижі, звичками містян та підходами до виховання дітей.

Презентація на Книжковому Арсеналі, фото Доступно.UA 

«Чим ця книга відрізняється від подібних? Все просто: інших таких книг нема, — запевняє авторка, — принаймні, я не зустрічала. Є про туризм, є віммельбухи (прим. — розвивашки з деталізованими ілюстраціями). Але немає про міські процеси: про те, чому тепло та воду треба економити, сміття сортувати, а владу контролювати — і як саме. Ці теми — нудні, складні, дорослі. Зацікавити ними дітей можна лише в ігровій формі, а в моєму випадку, ще й інтерактивній.»

Презентація на Книжковому Арсеналі, фото Доступно.UA

Тут руйнують стереотипи про «недоторканність» книг та пасивне споглядання: у кожному розділі заховані погані вчинки з позначкою «❗️», які потрібно знайти і пояснити, відгадати загадки та написати свої враження просто на сторінках книги. Ба більше, авторка закликає дітей говорити з міською владою напряму: на презентації можна запропонувати мерам зміни у місті, підписавши листівки. Ми потурбувались про те, щоб ви не пропустили такого шансу, і залишили листівки у коворкінгу Перемога Спейс ;) Усі вони потраплять до адресатів. 

Уривок книги, скріншот з сайту Www.cityis.me


Окрема тема — картинки. Ірина довго шукала художника, поки не зустріла дизайнерку та ілюстраторку Аню Іваненко, яка створила цілий світ візуальних образів для книги. Разом вони дуже ретельно підходили до вибору кольорів та радились з дитячими психологами: щоб кольори були достатьньо яскраві і цікаві для дітей, але не надто різкі і контрастні. Щоб викликали приємне враження, і не відштовхували агресивністю.

Такий незвичний підхід вже оцінив телеведучий Олександр Педан:


Моєму сину 4 роки і я зараз прививаю йому любов до книжок, і може, місцями він прививає мені любов до вечірнього читання вдвох. По своєму сину я бачу, що ці діти прагнуть пізнавати нове, і їх не лякають книги, як всі часто думають. Але єдине, книги мають бути інтерактивні та пізнавальні. Власне, у «Міста є Я!» — саме така книжка, в якій дитина в легкій грайливій формі може зрозуміти, як складений світ і місто навколо неї. Я думаю, що за такими книжками майбутнє і з таких книжок треба починати, а вже потім діти з задоволенням читатимуть дорослу літературу.

Телеведучий Олександр Педан з дітьми

Ми ж певні, що книга корисна не лише для дітей: там і найкращі ініціативи міської влади Люблян, Нью-Йорка і Чикаго, і доступне пояснення про «великий гаманець» — фінансову складову міст, яку часом не осягнути для розуміння навіть дорослим мешканцям полісів. Ірина Озимок пояснює на простих прикладах, звідки беруться гроші та куди витрачаються, а також хто такі корупціонери та чому від них страждає міська інфраструктура. А ще у книги є цілий сайт із цікавими завданнями.

Уривок книги, скріншот із сайту Www.cityis.me

Наталя Пархитько купила книгу для дітей, а зараз зачитується нею сама:

«Стільки цікавинок, про які я навіть не знала! Класно, що багато інформації: ми, буває, з дітьми щось пропускаємо, а потім коли читаємо знову — обираю нові факти: завжди є чим здивувати. Коли дітям не сидиться на місці, читаю сама: от найбезпечніше місто світу — Токіо! А ви знали?»

Наталя Пархитько з дітьми на презентації книги в UNIT.City

Разом з Іреною Карпою авторка обговорює свою велику мрію: мета не в тому, аби видати книгу. А в тому, щоб ця книга була в школах: щоб виховувати відповідальних громадян змалечку, знайомити їх з темою інклюзії та доступності. Щоб пам’ятати: у міста є я, є ви, у міста є кожен з нас. Зараз діти не хочуть стати мерами, коли виростуть: вони мріють бути програмістами. Ідея в тому, щоб пояснити процеси, як функціонує місто, і як ми можемо на це впливати.

Презентація на Книжковому Арсеналі, фото Доступно.UA

Переказувати книгу не будемо: придбайте її самі і дізнайтесь, в яких містах будинки розташовані на скелях висотою 70 метрів, а в яких — мери працюють вночі. Як зробити так, щоб у місті ВЗАГАЛІ не було сміття, та як висота будівлі впливає на пожежну безпеку. Як за допомогою спалення сміття можна влаштувати у місті гірськолижний курорт на даху будівлі, а за допомогою музики — економити воду. І пам'ятаємо, що зміни починаються із нас самих.


#ДоступноРекомендує Новини