Блог

Доступний суд у Вугледарі


Вивчити географію рідної країни через війну – не найприємніший досвід. І багато хто з нас отримав його. Зізнаюсь, ще п'ять років тому я точно не чув про містечко Вугледар на Донеччині. Не уявляв, що існує Вугледарський міський суд. І вже точно не міг представити, що одного дня він стане одним з небагатьох доступних судів в Україні, які можна перерахувати на пальцях однієї руки.


Місцева суддя Ольга Луньова тимчасово взяла на себе обов'язки екскурсовода та натхненно показала нам відремонтовану будівлю суду. Зручний пандус з поручнями дублює сходи, таблички для незрячих, відсутні пороги, облаштована вбиральня та дитяча кімната, куди самі працівники суду приносили іграшки.
Суд – острівець добра й світла, де панує Його Величність Універсальний дизайн.Коли ти заходиш до такої будівлі, починаєш поважати суд. І себе, звичайно. Про яку повагу та справедливість може йти мова, якщо всередині спостерігаєш розгром та занепад. Візуальні образи дуже впливають на спосіб нашого мислення.


Не тільки архітектурна доступність зазнала змін. В будівлі суда не лише виносять вироки, а й оформлюють народження дітей, фіксують смерть чи надають іншу послугу. Життя та смерть не просто ходять поруч. Навіть їхні кабінети розташовані по сусідству. В тому числі для українців з тимчасово окупованих територій. Донині для них такі процедури потребували двох поїздок: перетинаєш лінію розмежування, починаєш оформлення, повертаєшся на окуповані території, знову їдеш назад та завершуєш. Крім того, що такі поїздки вартують грошей, це просто комфортно для людей та нагадує людям з інвалідністю про необхідність двічі приїздити на вокзал по залізничні квитки. Тепер ці послуги можна оформити за один день. Без зайвих поїздок, фінансових витрат та нервів.


Ми побачили інший Схід. Нашій команді неодноразово випадало відвідувати цей регіон, але зазвичай враження від нього були нейтральними. Якась відстороненість людей, замкнутість в собі. Проте не цього разу. Ми зустріли щирих та відкритих людей. Привітних та усміхнених. Раділи місцеві люди з інвалідністю, що доступність дісталася їхнього регіону. Раділи ми.


Цей суд має стати прикладом для всіх судів України. Якщо можна зробити суд доступним попри війну по сусідству, то які можуть бути відмазки в інших? А цей суд - моя любов. Любов під час холери.
#ДоступноРекомендує