Для чого потрібен інклюзивний вебдизайн? Для того, щоб незрячі люди, люди з порушеннями зору (та іншими порушеннями) могли самостійно користуватися сайтами та мали такий самий доступ до інформації та послуг, як і всі інші користувачі.
Усе частіше власники сайтів вирішують проблему недоступності за допомогою плагіну UserWay Accessibility. Він пропонує «меню доступності», у якому можна створити власні налаштування (контраст, величина тексту, можливість увімкнути скрінрідер тощо).
Чи стає сайт дійсно доступним із таким плагіном? Про це «Доступно.UA» розпитали в розробника Романа Боренько (співзасновник Inclusive IT у Львові)
Про те, чому встановлювати плагін — це погана ідея
Як найчастіше забезпечують вебдоступність? На жаль, встановлюють плагін UserWay Accessibility (або подібні до нього).
UserWay Accessibility — це дуже популярний плагін. Він добре прорекламований. Його меседж такий «я все зроблю за розробників, треба лише платити підписку стільки-то доларів на місяць». І власники сайтів погоджуються. Але це зовсім не ок.
Ми можемо розібрати це на прикладі офіційного туристичного сайту міста Львів, де встановили «меню доступності» від UserWay Accessibility.
Якщо прогнати «меню доступності» через автоматичний чекер axe DevTools, який показує помилки доступності, то на сайті їх виявлено аж 54. При такій кількості помилок сайт не може вважатися доступним.
У «меню доступності» доводиться все налаштовувати під себе. Проте підхід на кшталт «зайдіть туди, ввімкніть то-то» неправильний. Більшість цих функцій має бути одразу доступними на сайті, не треба нічого додатково вмикати.
«Меню доступності» — це, умовно кажучи, пандус, у якому треба відкручувати гайки викруткою, щоб його можна було розкласти.
Про функцію «читати сторінку»
Окремо варто сказати про функцію «читати сторінку», яку пропонує UserWay Accessibility.
Зазвичай незрячі користувачі встановлюють на свої комп’ютери скрінрідери. Наприклад, на Windows часто ставлять дві програми — безоплатну NVDA або платну JAWS. Для MacOS і iOS — VoiceOver, для Android — TalkBack / Android Accessibility Suite. Вміст сайту має зчитуватися цими скрінрідерами без плагіна на вебсторінці.
Також варто зазначити, що UserWay надає змогу користуватись сайтом лише з клавіатури. Проте використання вебсайту лише з клавіатури має бути можливим без будь яких плагінів. Це критерій 2.1.1 Міжнародних настанов із доступності вебвмісту WCAG (Web Content Accessibility Guidelines).
Тобто, розробнику не треба встановлювати спеціальний плагін, щоб сайт коректно прочитався. Йому потрібно забезпечити декілька речей:
Є момент, коли «меню доступності» із функцією «читати сторінку» може бути корисним — це якщо людина користується гостьовим комп’ютером. Або просто хоче прослухати сторінку.
Про шрифти й контрастність
Можливість встановити високий контраст — корисна функція для слабозорих людей. Але це можна вирішити без плагіну. Ви можете зберегти єдиний стиль на сайті й навіть включити більше режимів висококотрастності. UserWay не надає можливості використання власних кольорів, а кількість режимів може бути і 8 + режим сепії для певних видів психічних порушень.
Щодо збільшення розміру шрифтів. У людей із порушеннями зору повинна бути можливість збільшувати масштаб сайту до 200 % за допомогою браузерних комбінацій клавіш «Ctrl +» (контрол плюс) та «Ctrl -» (контрол мінус). Без появи будь-яких візуальних багів та горизонтальної прокрутки без явної на те потреби. Якщо це буде працювати, то плагін теж не потрібен.
Отже, плагін UserWay Accessibility може лише частково давати той ефект, який анонсовано. У чому його небезпека?
1) розробники мають фальшиве відчуття доступності;
2) інколи вилазять глюки (технології штучного інтелекту, які використовує UserWay, не так далеко зайшли, щоб надавати всю функціональність, яку обіцяє цей плагін);
3) деякі функції мають бути доступні на сайті одразу, а їх доводиться вишукувати в меню.
Як тоді зробити інклюзивний вебдизайн?
Звернутися до розробників із компаній, які займаються вебдоступністю (наприклад, SoftServe, EPAM, Inclusive IT).
Або почитати самостійно літературу про інклюзивний вебдизайн, про те, як дотримуватися WCAG.
Коли вебдоступність стане масовим явищем? Коли інклюзивний вебдизайн зобов’яжуть робити на рівні законодавства. А поки що це добра воля людей, які від щирого серця хочуть зробити сайти доступними.
Сподобалась стаття? Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з’явилось ще більше.
Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA373052990000026009046710358
Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
Наша сторінка на Buy Me a Coffee.
Або станьте нашим патроном.