Як не заплутатися в коректній термінології? Чому правильно говорити не «інвалід», а «людина з інвалідністю»? Чи є якесь підтвердження в українському законодавстві?
Розбираємо головні питання про те, як коректно називати людей з інвалідністю.
«Інвалід» — застарілий радянський термін з негативним контекстом.
«Людина з інвалідністю» — коректний термін, який не зачіпає гідності. Він підкреслює, що на першому місці перед вами ЛЮДИНА. А її інвалідність це другорядний фактор, який не має впливати на сприйняття.
▫️ У грудні 2017 року депутати Верховної Ради підтримали законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування терміна “особа з інвалідністю” та похідних від нього».
👉 Це зміни до 37 законів України, у положеннях яких є слова «інвалід», «дитина-інвалід», «інвалід з дитинства» та «інвалід війни».
👉 Терміни замінили на «особа з інвалідністю», «дитина з інвалідністю», «особа з інвалідністю з дитинства» та «особа з інвалідністю внаслідок війни».
▫️ У січні 2018 року діючий президент України підписав закон щодо виключення з українського законодавства та вжитку терміну «інвалід».
▫️ Таким чином, закон приводить норми діючого законодавства у відповідність до положень Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.
▫️ Це міжнародний договір ООН про права людини, спрямований на захист прав людей з інвалідністю.
▫️ Конвенція базується на принципах: поваги до гідності; недискримінації; залучення та включення в суспільство; поваги до людей з інвалідністю та прийняття їх як компонента людської різноманітності й частини людства; рівності можливостей; доступності; рівності між чоловіками й жінками; поваги до прав дитини.
▫️ Текст Конвенції було прийнято Генеральною Асамблеєю ООН у грудні 2006 року. Вона була ратифікована в грудні 2009 року.
▫️ Для України Конвенція про права людей з інвалідністю набула чинності в березні 2010 року.
Отже, повертаючись до головного питання, чому термін «людина з інвалідністю» — коректний?
1️⃣ Він є в українському законодавстві.
2️⃣ Він відображає повагу до гідності, що є одним з основних принципів Конвенції про права людей з інвалідністю.
Відео із засновником громадської організації Доступно.UA Дмитром Щебетюком, у якому він пояснює, як правильно називати людей з інвалідністю.
Джерела:
1) Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування терміна «особа з інвалідністю» та похідних від нього
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2581-19#Text
2) Підписання закону діючим президентом
https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2383039-iz-ukrainskih-zakoniv-viklucat-termin-invalid.html
3) Конвенція про права людей з інвалідністю
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_g71#Text
Сподобалась стаття? Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з’явилось ще більше.
Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA373052990000026009046710358
Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
Наша сторінка на Buy Me a Coffee.
Або станьте нашим патроном.