День досвіду

Ми — ініціатива Доступно.UA і нам набридло, що про потреби та проблеми людей з інвалідністю згадують раз на рік. Зазвичай 3 грудня, під час "привітань" чи "плачів" присвячених Міжнародному дню людей з інвалідністю.

Ми вирішили це змінити! Тому започаткувати День Досвіду, як частину нашого щорічного Форуму Інклюзивності. Долучайся до нас, проживай свій День досвіду, відчуй інклюзію зсередини! А головне — поділись своїми враженнями під хештегом #ДеньДосвіду, нехай більше людей побачать важливе та глибше усвідомлять проблему.
Як це працює?
День досвіду — твоя можливість відкрити нові кордони своєї особистості та по-іншому познайомитись з містом, тілом, суспільством та звичними буденними практиками. Для цього не потрібно ніяких специфічних засобів, лише ти, твій ясний розум і свідомість.
Mindfulness
Суть практики у концентрації на тому, що відбувається "тут і зараз". Тобто робити звичні, повсякденні речі не на автоматизмі, а усвідомлено. Спочатку твоя увага буде тікати, але намагайся повернути її у справжній момент.
Сценарії
Для того, щоб пережити День Досвіду ми пропонуємо тобі два сценарії, кожен з яких має етапи складності. Ти можеш спробувати усі етапи з кожного сценарію, а можеш обрати будь-який з них.
Фіксація
Відстежуй свої думки, дихання, емоції, відчуття, дії у конкретну хвилину, ніби спостерігаючи їх зі сторони.

Не забувай фіксувати свої відчуття (як фізичні, так і психологічні) у нотатках, фотографіях, скріншотах чи на диктофон.
Для чого
Викладайте свої враження від Дня Досвіду 3 грудня або напередодні у соціальних мережах під хештегом #ДеньДосвіду.

Тільки проживши досвід інших ми розуміємо їх проблеми та потреби. Так ми зможемо зробити Україну інклюзивною.
Сценарій 1. Бар'єри.
Щодня кожен з нас проходить звичний маршрут, який до цього вже проходив десятки тисяч разів: від дому до метро, від роботи додому, до найближчого супермаркету чи зупинки маршрутки. Один і той самий маршрут.

Пропоную тобі поглянути на нього по-іншому. Спробуй один раз концентрувати увагу на бар'єрах, які є на твоєму звичному шляху. Уяви, що бар'єри — це лава. Як у дитячій грі. І ти маєш помічати їх, оминати ці елементи інфраструктури і відстежувати свої почуття при цьому.
Час стоп
Порахуй, скільки секунд/хвилин пройшло від твого виходу з будинку/квартири до першого бар'єру: сходів, ненормативного пандусу, відсутнього пониження бордюру, розбитого тротуару, тощо. Усі ті елементи, які заважають людині з інвалідністю.
1
Тривалість
Зафіксуй кожен бар'єр на своєму шляху (від маленької сходинки у 3 см, ямки від стічної труби чи машини припаркованої на тротуарі, яка загородила прохід). Про що тобі говорить ця цифра? Додай за кожен маленький бар'єр додаткову 1 хвилину до свого звичного часу, а замість великого (сходів, підземки) - 5 хвилин. Порахуй, скільки часу зайняв твій звичний маршрут для людини на візку.
2
Інший шлях
Спробуй оминати усі бар'єри на своєму шляху. На скільки довшим став ваш маршрут по часу, ніж він є зазвичай? Чи вдалось тобі знайти новий, альтернативний доступний варіант маршруту повністю без бар'єрів? Скільки разів у тебе промайнула думка скоротити маршрут і пройти легшим шляхом?
3
Сценарій 2. Чуття.
Наш організм звик працювати на автоматі. Тому часто ми зранку, ввечері, у дорозі, в транспорті виконуємо звичний ритуал послідовних дій не замислюючись над ними. Чи зміниться твоє ставлення до себе та простору навколо себе, якщо ти спробуєш зробити ці звичні речі
по-іншому?

Що найбільше відволікатиме тебе у такі моменти? Що нового ти відкриєш для себе, відключивши зоровий канал сприйняття або вербальний канал комунікації? На чому тепер фокусується твоя свідомість? Та які нові відчуття вловлює?
Наосліп
Спробуй провести перші 15 хвилин після пробудження із заплющеними очима. Тільки не засинай знову, будь ласка! Вмийся та почистити зуби наосліп, вдягтися та заправ ліжко. Роби усі ці речі повільно та обережно, для того, щоб не травмуватися. Прислухайся до свого дихання, спробуй вдихати на повні груди та видихати ніби животом. Слухай своє тіло, відчуй різницю між матеріалами, температурою, формою речей до яких ти торкаєшся. Спробуй уявити кімнату внутрішнім зором. Як звучить твоє житло, як воно пахне?
1
Тільки жести
Зроби якусь буденну дію, яка потребує спілкування, без використання вербальної комунікації. Тільки за допомогою жестів та речей, які маєш з собою. Наприклад, купи ранкової кави, передай за проїзд чи заправ машину без допомоги слів. Використовуй телефон, записник та свої руки для вираження потрібної тобі інформації. Чи вдалось тобі донести своє повідомлення і чи зрозуміли його правильно?
2
Хто вже приєднався до Дня досвіду?
Тут може бути твоя історія! Надсилай нам свої враження та приєднуйся у соціальних мережах з хештегом #ДеньДосвіду
Наша ціль у Доступно.UA — змінити свідомість людей.
День Досвіду може змінити свідомість кожної окремої людини, яка зануриться та проживе наші сценарії.
Долучайся і ти!