Європейська доступність
Частина друга
Ви колись спускалися на дно каньйону? Не так щоб стоїте на краю, вас пхають у спину, і ви летите вниз до безодні. А саме з власної волі. Я от ні. Хоча у Люксембурзі мав таку нагоду. Природа вирішила бути недоступною для людини. А людина знайшла рішення — ліфт — та надала можливість усім спуститися вниз каньйону. Ось так співіснуємо.

А ще з незвичного помітив, що паркани роблять нижче рівня очей людини на візку. Тобто ми спостерігаємо краєвиди на рівні з усіма, замість дивитися через щелини у паркані.
Версаль по-королівськи доступний. У трьох аспектах. Перший — місто: все рівно, зручно, зроблено для людей. Пониження на перехрестях, а де потрібно є пандуси. Друге, Версальський палац. На вході пандус дублює сходи. Класний пандус. Не дарма більшість відвідувачів палацу користується саме ним, ігноруючи сходи. Всередині облаштована вбиральня і багато сходів. Так, французькі королі любили сходи. А ми любимо зручність. Тому палац облаштований ліфтом. Цілком вірогідно, ви не знайдете ліфт самі. Обов'язково звертайтеся до працівників, вони проведуть вас таємними дверима :) Третій аспект: залізничний вокзал. Там є сходи. За гарною традицією вони дублюються класним пандусом, по якому капець як легко заїжджати.
А от Париж програє у безбар'єрності. На жаль, усі поїзди зі сходинками. І ніхто з працівників не допомагає. Більш того, ліфти на виході з залізничної станції не працювали. Тож підіймався та спускався сходами. Додайте до цього, що у французькій столиці нам постійно траплялися загиджені вбиральні, що можна пояснити великою кількістю туристів у місті й не завжди з гарними манерами.


А ще в місті деінде стерлася тактильна плитка. Це його спільна риса з Бордо.
Зате щодо інших елементів доступності Бордо дасть фору багатьом містам. Колись усе місто було суцільними сходами. Тепер доступність там у фаворі. Переходи всюди з пониженнями, при чому є цікаві рішення. Як на фото нижче. І тактильна плитка. Вона стерлася тільки в деяких місцях.
Пішохідні переходи непомітно підвищені: зручні для людей і водночас попереджають водіїв про зменшення швидкості. А ще у Франції світлофори для пішоходів встановлені нижче, аніж зазвичай в Україні. І від того зручніше їх бачити.

У місті багато бруківки. Проте на візку цього не помічаєш. Дуже рівна та зручна для пішоходів. Зате помічаєш велику кількість бігунів та велосипедистів, та інфраструктури для них.
Каталися на трамваї. Відстань від платформи до підлоги трамваю менше двох сантиметрів. Для трамваїв тут вигадали проводити захищене електропостачання по землі, де незручно виностити назовні лінії електропередач. Вони проходять посередині рейок.
На кожній зупинці облаштована вбиральня. Та ще й безкоштовна. Прибирається автоматично. Однак її можна зайняти лише на 15 хвилин. Після двері відкриваються автоматично. Маєш не зволікати зі своїми справами.

І, звичайно, пандуси. Вони саме там, де треба і такі як треба. Вони дублюють сходи, заміняють їх та витісняють. На всіх річкових станціях люди не по сходинках, а по пандусу спускаються та підіймаються до кораблів.
У Сан-Себастьяні, у будинки де нас прийняли Таня та Ніколас, наштовхнулися на сходи. Ліфта не видно. Зате поруч підйомник замкнений на ключ. Упс, а ключа у нас немає. Виручили сусіди, які зайшли слідом. Піднявся на другий поверх, де чекав ліфт.
Барселона — ще одне дуже доступне місто. Каталися на місцевому метро. Всюди ліфти та тактильна плитка. Які б не були спуски — всюди ліфти. У місті виявили достатньо облаштованих вбиралень. Більшість понижень зроблені ідеально. Проте деякі, таких мало, були трохи різкі, але для мене не критично. Хіба люди, в яких погано кисті працюють не піднялися б.
Перевдягався посеред пляжу, а Костя мене прикривав пледом. Навіть якось не сороміцько. Лише коли виходили з пляжу, то помітили вбиральню для маломобільних груп населення. Зачинена. Світлана, наша подруга, прочитала інструкцію та сходила до найближчого ресторанчика за ключем. Протестив вбиральню. Таки зручна :)

Ми звикли захоплюватися Європою. І недарма. Її міста безбар'єрні та комфортні для усіх людей. Тут знають, що таке універсальний дизайн та втілюють його принципи. Так, Європа неідеальна. Ви самі це бачили. Однак поки це гарний орієнтир для нас.