Подорож до Кам'янця-Подільського

Паралімпійський чемпіон Антон Дацко розповідає про свої враження від подорожі до Кам'янця-Подільського та доступність міста.
Двічі за два тижні побувати у Кам'янець – Подільському – можливо, адже це місто зачаровує своєю красою!
Кам'янець – Подільський, популярне туристичне місто, проте, ще знаходиться на стадії свого розвитку. Якщо порівнювати сервіс надання послуг то він значно буде відрізнятися від того, який ви зустрінете у більш туристичних містах нашої країни (до прикладу Львів), проте люди стараються робити кращим як і сферу послугу так і доступність міста та історично цінної архітектури.

Ми двічі орендували квартири у нових будинках міста. Вхід до під'їзду у новобудовах цілком доступний, оскільки облаштований пандусом. Але особливість усіх нових будинків, за версією місцевих жителів Кам'янець – Подільського у наступному: щоб добратися до ліфта в середині будинку завжди знайдуться сходи (6 – 7 сходинок), а ще одним недоліком є надто вузькі двері у ванну кімнату (50-55см), тож у двох випадках доводилося знімати колесо, щоб потрапити у середину. Ліфт – доступний, просторий, пасажиромісткість – 8 осіб, тож можете уявити який там простір.
Жодного разу у нас не виникло проблем, щоб піднятися до ліфта, оскільки мешканці будинку завжди радо пропонують свою допомогу.
Прогулюватися містом на візку зручно, у центрі (та й на околицях) є понижені бордюри та спуски. Покриття: переважає плитка на нещодавно відреставрованих вулицях, зокрема у центрі міста. Також є просте асфальтоване покриття та часом бруківка (якщо проводити аналогію зі Львовом, то у Кам'янець – Подільському, можна вважати, що її нема).
Як такої складності пересування центральною частиною міста не виникає, дуже легко пересуватися на візку по основних туристичних маршрутах. Місто не дуже велике, тому все розташовано доволі компактно. Часом, якщо зійти з туристичних маршрутів, то можна натрапити і на зовсім зруйноване покриття доріг та тротуарів, але де такого не буває?))))У будні дні тут доволі не багато туристів. Найбільша кількість туристів приїжджає на свята або у вихідні дні.
Перлина міста, те заради чого всі туди їдуть – Фортеця. До фортеці можна доїхати автомобілем, прогулятись пішки (дорога там нова, відреставрована), або ж екскурсійним автобусом.
Ми і прогулювались і добирались екскурсійним автобусом, і автомобілем, тому найцікавіше – пішки, коли ти в повному масштабі бачиш усю красу навколо себе і не залежиш ні від яких інших факторів, а основне – часу.
Екскурсія містом обійдеться вам у 100 – 120 грн., що залежить від тривалості. Ми відвідали екскурсію скориставшись невеличким автомобілем. Така екскурсія доволі динамічна, не нав'язлива, охоплює усі історично-важливі місця міста. Локація – у центрі біля Ратуші. Якщо ви все ж наважитесь на такий екскурс, то можете зовсім не переживати про те, куди діти візок на момент вашого перебування у автобусі. Організатори подбають про це. Потурбуються про ваш комфорт, допоможуть вам пересісти на місце у автобусі, і навпаки – у візок. Водій максимально близько припаркувався до бордюру, а візок подав адміністратор. Важливо і той момент, що за таку екскурсію організатори не беруть коштів із малих дітей та з людей з інвалідністю.
Також не доведеться і платити за вхід у Кам'янець – Подільську фортецю. У фортеці знаходиться музей міста, його можна легко відвідати самостійно, а от походити по самій фортеці так легко вже не вийде, оскільки багато вузьких та стрімких сходів, доводеться просити допомоги. Можна автомобілем виїхати і на схил з боку фортеці, з якого відкривається неймовірна панорама на місто та оглядається природа довкола самої фортеці. Неймовірно красиво. Також самостійно на візку, там можна походити по тунелях, в яких раніше зберігалась зброя та інший військовий реманент.
Якщо ви будете під'їжджати на автомобілі до фортеці, то в'їзд вартує 10 гривень, які необхідно заплати не залежно від того чи маєте ви інвалідність. Щоб уникнути цього (сплати такого мита) можна зібрати спеціальний пакет документів та виробити карту на одному із таких пропускних пунктів (такі пункти облаштовані шлагбаумом, а усю діяльність здійснює оператор). Таке мито актуальне лише для транспорту.

Можна прогулятися центральним парком, проте самостійно до «озера» з лебедями підійти не вийде, оскільки на шляху величезна кількість (не найкращої якості) сходинок, але з допомогою це зробити можна.
Безліч цікавих закладів: кав'ярень, ресторанів, кафе, які вартує відвідати, хоча б тому, що там привітний і цікавий персонал і смачна кухня. Можна потрапити у храми чи костели, завжди знайдуться люди, які вам в цьому допоможуть. У історичному центрі до храму чи костелу на вході всього по 2 не високі сходинки. Спуститись можна самостійно, а щоб зайти знадобиться допомога, бо перил чи пандусів там немає.
Річку Смотрич переходили через екстремальний (підвісний міст), який можна побачити з центрального парку, який розташований на самому схилі каньйону. На міст допомогли нам підійнятися випадкові відпочивальники. На візку на мості який розхитується що раз сильніше від кожного кроку, та де-не-де вже прогнили дошки, або взагалі відсутні, було справді дещо екстримально, але вкрай захоплююче.

Обов'язково вартує відвідати Хотинську фортецю, яка знаходиться всього у 30 км. від Кам'янець – Подільського. Туди часто курсують як екскурсійні автобуси так і маршрутки. Вхід вартує 20 грн., а для людей з інвалідністю – безкоштовний. Тут більше схилів та підйомів ніж у Кам'янець – Подільській фортеці, але можна добратися до самої фортеці (буквально під двері) власним автомобілем, або попросити працівників, і за вами приїде автомобіль, в який вам допоможуть пересісти і скласти чи подати візок. Навколо Хотинської фортеці неймовірна красива природа, окраса цього місця – Дністер! Захоплююче стояти на схилі, і дивитись на його велич.
Загалом, Кам'янець - Подільський доволі доступне місто для людини на візку, навіть якщо у вас виникнуть якісь проблеми вам завжди допоможуть. Люди дуже привітні і з радістю пропонують допомогу. Ви ще не встигнете навіть подумати про те, що вам потрібна допомога, як хто вже вам її пропонує.
Нам дуже сподобалось, оскільки кожен із нас давно мріяв потрапити у це місце. Відвідайте і ви Кам'янець – Подільський і переконайтесь в тому, що навіть на візку подорожувати можливо і легко і доступно!
До нових зустрічей!