Освіторія Хаб: інклюзія — це нова реальність

Основне завдання "Освіторії Хаб" згуртованість спільноти. Її вирішили досягнути, зібравши під одним дахом освітян, громадські організації й IT-проєкти. І все це в центрі столиці. Про доступність хабу розповіли керівниця проєкту "Освіторія Хаб" Наталія Гусєва та голова громадської спілки "Освіторія" Зоя Литвин.
Про доступність простору
Чесно кажучи, у нас навіть не було питання чи будемо ми інклюзивними, чи ні. Це нова реальність навіть у наших освітніх проєктах. Для нас було важливо, щоб людям будь-якого віку, будь-якого стану було комфортно. Одним із перших завдань для проєктувальників був доступний простір. Ми перекладали плитку перед нашим входом, щоб було комфортно. І це було принципово.
Чому вирішили податися на нагороду [Відкриті двері]?
Під час планування приміщення ми, як і наші проєктувальники, не стикалися напряму з інклюзією в житті або в практиці. Для нас було важливо бути комфортними, щоб люди цим користувалися, а не просто для галочки. Тому ми й подалися, щоб ще раз знати, що все окей. Ця нагорода — це як знак того, що все правильно, все зручно і цим будуть користуватися. Це додаткова експертиза, що ти справді зробив все правильно і зручно. Друге, що для нас важливо, — це натхнення. Я не вірю, що мотивацію бути інклюзивним простором можна нав'язати "кнутом", краще пряником. От коли є такі відзнаки і є гарні приклади, вони просто надихають інших.
Тут і далі — фото з інстаграм сторінки Освіторія Хаб
Доступність — це …
Для нас дуже пов'язані поняття доступність і безбар'єрність. Це означає, що ти через певне нерозуміння або обмеженість світогляду не створюєш якихось штучних бар'єрів, які заважають комфортно почуватися людям у твоєму просторі. Це означає, що які б ми програми не робили, які б в нас не були події — для усіх охочих немає жодних бар'єрів і всі, хто хоче долучитися, може до нас потрапити.
Про курс інклюзивної освіти
Найлегше зробити простір доступним, а найскладніше, — щоб люди знали, як правильно спілкуватися. Якщо це школа, то щоб вчителі знали, які є методи, щоб справді включити дітей з особливими освітніми потребами. Для цього у нас є велика програма "Разом", якою ми дуже пишаємося. Вона про інклюзивність в освіті і її ми робимо з професійними організаціями, які працюють з різними темами та учасниками. Уже третю програму з усієї України з'їжджаються освітяни, очільники шкіл, очільники управлінь освіти і вивчають як працювати з інклюзією, починаючи від фізичних особливостей освітнього простору до методик.
Про згуртованість спільноти
Як правило, розвиваються класно ті спільноти, де є згуртований голос цієї спільноти. В Україні, якщо говорити про освітян, згуртованої спільноти немає і, звичайно, одним хабом це не вирішити, але принаймні тих, хто є в Києві, гуртувати у спільному просторі можна.
Про плани на майбутнє
Хотілося б щоб додалися інфраструктурні зміни у місті, які теж були б безбар'єрними. Ми активно підтримуємо такі ініціативи. Наприклад, петиція щодо наземного переходу поблизу станції метро "Арсенальна". "Освіторія" її підписала і поширювала цю інформацію у соцмережах, щоб до цього долучити більше людей. Ми сподіваємося, що все-таки ці зміни відбудуться. І цільова аудиторія зможе дістатися до нас без перешкод та буде частіше відвідувати хаб.
Матеріал створили за підтримки Європейського фонду за демократію.

Також читайте: