БЛОГ

Пандус — що це таке? І чому він потрібен на вході до приміщення, де є сходи

Уявіть ситуацію: група з десяти людей підійшла до закладу, до якого треба піднятися сходами. Серед них ветеран з протезами нижніх кінцівок; жінка, яка пересувається кріслом колісним; тато з дитячим візочком; школярка, яка підвернула ногу та її дідусь старшого віку.

З десяти людей лише половина зможе зайти до приміщення, не роблячи додаткових фізичних зусиль. Ще частина потрапить всередину, долаючи дискомфорт. А хтось буде потребувати допомоги, оскільки не зможе скористатися сходами самостійно.

Чи можна вирішити цю проблему? Так. Власникам закладу варто продублювати сходи пандусом, який відповідає «Державним будівельним нормам». Тоді всі десятеро людей безбар’єрно потраплять до приміщення.

Що таке пандус?

Пандус — це суцільна похила площина, завдяки якій маломобільні групи населення можуть самостійно подолати перепади висот на своєму шляху. Тож будь-які сходи (або інші бар’єри) мають дублюватися пандусом.

Хто такі маломобільні групи населення (МГН), яким потрібен пандус?

Це люди з інвалідністю; батьки з дитячими візочками та дітьми до 7 років; вагітні жінки; люди старшого віку; люди з тимчасовими порушеннями здоров’я. Також пандус допоможе людям із дорожніми або господарськими валізами; людям, які погано себе почувають.

Яким має бути пандус?

Кут нахилу пандуса має бути 3-5 градусів. Якщо кут набагато більший, то цей пандус може нести небезпеку для життя. Наприклад, для людини, яка пересувається кріслом колісним.

Ширина пандуса від 1,2-2 м. Вужче пандуси краще не робити, адже люди не зможуть ним скористатися.

Співвідношення висоти перепаду до довжини пандуса — 1:20 (допускається 1:12 — 8 % (менше 5 градусів)). А якщо висота не вища 20 см, тоді допускається 1:10.

По всій довжині пандус мають супроводжувати поручні з обох боків на висоті 0,7 і 0,9 м. Поручні роблять заокругленими на кінці. Вони виступають за початок і кінець пандуса (на 30 см).

Після кожного підйому на 0,8 метра необхідно продумати горизонтальні площадки глибиною не менше 1,5 м.

Пандус роблять із шорсткої та не слизької поверхні. Початок та кінець пандуса візуально контрастують з іншими поверхнями.

Чи буває так, що облаштовувати пандус непотрібно?

Так. Якщо вхід до приміщення — на одному рівні з тротуаром/вулицею. Або в тому випадку, коли поруч із входом розташований підйомник/ліфт, яким людина може скористатися самостійно в будь-який час.

Але в наших реаліях дуже багато сходів — вони біля медичних установ, біля закладів харчування, біля сервісних центрів та банків, біля аптек та супермаркетів тощо. Тому пандуси дуже потрібні в таких місцях. Щоб кожна людина могла зайти у будівлю та скористатись послугами.

Пандуси — це можливість для людей з інвалідністю самостійно виходити з дому, робити свої справи й зустрічатися з друзями на каву. Бути соціально активними й не просити незнайомців про допомогу.

Після повномасштабного вторгнення кількість людей з інвалідністю збільшилася. Тож пандуси (та інші елементи доступності) мають бути всюди, де це необхідно. 

А вони потрібні навіть у неочевидних випадках. Наприклад, якщо людина впевнено користується протезом, їй може бути некомфортно підніматися чи спускатися сходами.

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Його зміст є виключною відповідальністю «Доступно.UA» і не обов’язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла. 

Scroll to Top