БЛОГ

Паралімпійська призерка Наталія Морквич про життя з протезом

Наталія Морквич — срібна призерка Паралімпіади-2020. Фехтувальниця розповіла про своє життя після втрати кінцівки та описала всі складнощі, які виникають при користуванні протезом.

Життя на протезі — яке воно?

І всі знають про це настільки, наскільки доводилось десь зустрічати в житті: із соцмереж, телевізора, з історій друзів чи знайомих, але не більше…

Більшість людей уявляє цю картину приблизно так: людина втратила кінцівку, звернулась за протезуванням, отримала протез, користується ним і на тому все закінчується… Але насправді все тільки починається…

Якби ж ви знали скільки в цьому початку є оцих «але».

У моєму випадку я зіткнулась з ампутацією бедра й наразі пересуваюсь на вакуумному варіанті протезу, ще є також варіант лайнера (але я ніколи на ньому не ходила).

Тому розкажу саме як у моєму випадку — на вакуумі.
У вакуумному протезі є певні упори, за рахунок яких ви можете всією вагою тіла упиратись на протез при ходьбі. Тримається він за рахунок куксоприймача, який одягається із використанням спеціальної протяжки.

Мабуть, проблеми не було б, якби ти одягнув протез і ходив досхочу й  у результаті нічого б не мінялося, але реальність насправді інша.
Людина змушена контролювати вагу (я змушена припинити домашні тренування, оскільки просто елементарно не можу нормально пересуватись тому, що протез злітає). Якщо ти худнеш чи навпаки — протез або злітає, або навпаки стає малим!

Від кількості ходьби ти натираєш собі протезом усе настільки, що інколи від болю при кожному кроці не можеш сказати ні слова. Ти розриваєш собі шкіру, інколи до крові, після чого ти день-два чи навіть три просто не можеш одягнути його, очі вилазять на лоб.

Давайте я спробую навести приклад. Уявіть, що ви на будь-який палець руки одягаєте вакуум, після чого цілий день юзаєте туди-назад… що у вас вийде під кінець дня?
Палець просто спариться від вакууму настільки, що перше, що ви забажаєте — це чим скоріше скинути його… А від того, що ви юзали туди-назад утворяться рани до крові, усе пектиме… Ось десь приблизно так виглядає система протезу…

Або ще один варіант більш усім знайомий, коли у вас від взуття утворюються мозоль на п’ятках. Я впевнена, що майже всім відома ця біль. Уявіть, що ви повинні все одно продовжувати ходити, інколи не тільки в цей момент, а й на наступний день також. Й іншого варіанту немає, оскільки в кожного з нас є певні обов’язки.

Чи міняється в такому випадку ходьба? — так, однозначно міняється.
Інколи людина на протезі може йти краще, рівніше, інколи гірше…
Коли тобі встановлюють новий протез, то спеціаліст максимально старається скорегувати все, щоб було максимально ідеально…

Але одного дня ти можеш більше просісти в протез. Тому що ти трішки схуднув, чи після шаленої спеки різко міняється погода й нога теж має властивість худнути, після чого протез стає коротшим… Або ж навпаки ти трішки набрав і не можеш одягнути його (щось схоже як із джинсами, коли ви поправляєтесь. Але із джинсами у вас є інші варіанти, а в нас його немає)…
Причиною проблем із протезом може навіть бути те, що ви елементарно переїли солоної їжі.

Тому постійно й регулярно потрібно контролювати це все.
З часом люди адаптовуються і знають як, що й коли краще робити, коли на сьогодні досить ходьби, коли потрібно менше пити чи їсти… Знають усі ці нюанси і стараються підлаштовувати це все під себе наскільки це можливо.

Інколи я чую такі слова: «ну це в тебе такий крутий і дорогий протез». Він там, мабуть, у фантазіях людей має мене ледь не сам носити 😅

Я люблю говорити так: «Будь-який автомобіль їде, будь це Жигуль чи автомобіль бізнес-класу, але от як кожен із цих авто їде — справа вже інша».
Кращий протез — це як їхати на машині люкс-класу, вона їде швидше, плавніше, комфорту набагато більше, якщо порівнювати із тим самим Жигулем. Але ніколи автомобіль не стане літаком, яким крутим він не був. Це варто розуміти. Тому ніколи навіть найкращий протез не замінить свою ногу, зрозумійте це!

Джерело тексту та фото: Instagram-сторінка Наталії Морквич

Сподобалась стаття?
Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з’явилось ще більше.
Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA563052990000026009006701299
Назва банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”

Або станьте нашим патроном.

Scroll to Top