БЛОГ

Фізичні навантаження та протезування — що треба знати ветеранам та ветеранкам з ампутаціями

У рамках онлайн-розмови «Загартовані сталлю» заступниця керівника організації Доступно.UA Наталія Пархитько розповіла про відновлення ветеранів та ветеранок після поранень та ампутацій.

⭐️ «Загартовані сталлю» — це щотижневі відповіді на запити в прямому ефірі від експертів, які надають допомогу ветеранам/-нкам, військовим та їхнім сім’ям.

Онлайн-розмови присвячуються ▪️ працевлаштуванню ветеранів,▪️ психологічній підтримці, ▪️ державній ветеранській політиці, ▪️ навчанню для ветеранів та спеціалістів, які надають їм допомогу, ▪️ ефективній комунікації з ветеранами, ▪️ ветеранському бізнесу.

Відновлення ветеранів та ветеранок після поранень та ампутацій

Після операції

Період реабілітації складається з:

  • післяопераційного періоду;
  • підготовки до протезування;
  • протезування;
  • реабілітації.

Часто післяопераційний період починається із 6-го дня (якщо операція пройшла без ускладнень). Із цього моменту можна підніматися на ліжку, пробувати пересідати на крісло колісне. Тут варто зазначити, що кожна ситуація — індивідуальна, тому важливою є консультація лікаря.

Чи можна просто лежати й чекати на протез? Ні. Очікування протезу може зайняти 20 днів, а фізичні навантаження людині в цей час дуже потрібні — якщо не тренуватися, потім буде складніше. Тому важливо слухати свого реабілітолога і, по мірі можливостей, навантажувати себе.

Протезування

Протез може коштувати від 20 тис. гривень. Протезування в Україні є безоплатним — як для цивільних, так і для військових (до 220 тис. гривень вартості протезів покривають платники податків, іноді сума відшкодування може піднятись до 660 тис. гривень для військових).

Наприкінці 2022 року в Україні було 54 центри протезування. Людина сама обирає, до кого їй звернутися — як варіант, можна консультуватися з 5–10 центрами, й обрати для себе найбільш комфортний варіант.

Протези потребують технічного обслуговування, тому краще обрати центр, який знаходиться ближче до місця проживання.

Тренувальний протез

Спочатку людина отримує навчально-тренувальний протез. Це простіший протез, з яким вона робить перші кроки (якщо йде мова про протез нижньої кінцівки).

Тренувальний протез допомагає тримати м’язи в тонусі. Завдяки ньому людина буде готова до використання постійного протезу.

Людина може користуватися тренувальним протезом від 1 місяця до 1 року — усе індивідуально.

Постійний протез

При виборі постійного протезу треба задати собі питання «для чого він мені?», щоб розповісти про це протезисту. Зараз дуже популярні біонічні протези, але для людей, які займаються плаванням, вони не завжди підходять. Тому варто подумати, чи хочете ви займатися спортом. І, відштовхуючись від цього, обирати свій індивідуальний варіант.

У процесі звикання до протезу дуже важливо звертати увагу на больові відчуття. Якщо вони посилюються, ігнорувати дискомфорт не варто — про нього треба казати своєму реабілітологу.

Дивіться повну версію онлайн-розмови за посиланням тут.

Матеріал було підготовлено організацією Доступно.UA в рамках проєкту, що проводиться завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США.

Scroll to Top