БЛОГ

Реконструкція і облаштування старих будівель — які варіанти облаштування з невеликими витратами

♿️ «Реконструкція і облаштування старих будівель шкіл та лікарень до норм доступності для людей з інвалідністю коштує дуже дорого». Але чи означає це, що у такому випадку ми не можемо нічого зробити, щоб якось покращити ситуацію?

⚠️ Так, у нормальних умовах усі поверхи мають бути доступними, а відповідно потрібні ліфти. І це капець дорого. У лікарнях та школах вбиральні мають бути облаштованими на всіх поверхах, де передбачені вбиральні і тд тп. 

❓ То що, все? Чекаємо поки школа/лікарня розвалиться і доведеться будувати нову? Чи намагаємося зібрати величезну купу грошей для переоблаштування.

✅ Можна, звісно, але є дещо, що можна зробити швидко, з невеликими витратами, забезпечивши кращу доступність даних закладів вже через декілька тижнів після початку ремонту. Відповідно проявити повагу до людей зараз, поки шукаємо можливості зробити все класно і зручно для всіх.

🚳 Не вигадуватимемо тут велосипед. Подумаємо логічно. Це як із задачками у школі. Який маршрут і базові потреби клієнтів лікарні чи учнів школи? У загальному — прийти на візит до лікаря та отримати консультацію, або до школи на уроки – отримати знання, досвід та розвинути соціальні навички. 

⚧ Людина стоїть перед входом.

1) Їй потрібно потрапити до вхідних дверей
2) Пройти через дверний прохід
3) Потім потрапити до рецепції, до кабінету лікаря на прийом, або у свій клас
4) Клієнту або учню потрібно потрапити у кабінет чи клас на іншому поверсі
5) У процесі цих усіх походів може виникнути потреба скористатися вбиральнею
6) Інше

1️⃣ Ми маємо розуміти, що навіть забезпечивши зручний вхід до лікарні чи школи, ми значно підвищимо доступність закладу. Відповідно покращимо рівень поваги до гідності людей, покращимо їхню соціалізацію та можливість користування послугами. Їм не доведеться просити про допомогу на вулиці чи чекати під дощем, поки хтось відреагує на кнопку виклику.

Тож, якщо ми маємо від однієї до кількох сходинок, забезпечити зручний нормативний пандус коштуватиме від 2 000 до 10 000 грн (у залежності від матеріалів). На такому перепаді висоти (до 30 см) не обовʼязкові поручні. Головне забезпечити суцільне пологе неслизьке покриття з шириною у 120 см, та кутом нахилу до 8% (це менше 5 градусів). 

Якщо ж перепад висот між тротуаром та вхідними дверима більший, це може коштувати від 10 000 грн до 100 000 грн і далі. У залежності від матеріалів. І вміння знаходити вправних майстрів та матеріалів. 100-200 тис. грн і далі, якщо ставити вертикальний підйомник. 

Іноді варіантом може бути створення альтернативного входу, перетворення вікна у дверний прохід і тп. Найкраще, коли всі заходять через одні двері, одним маршрутом. Коли немає можливості це забезпечити — все ще краще, коли є окремий зручний вхід, яким людина сама зможе скористатися, аніж його відсутність.

2️⃣ Йдемо до вхідних дверей. 

Тут треба прибрати усі пороги, або зменшити їх до 2 см не більше. Забезпечити ширину проходу у 90+ см.

У вартість можуть входити роботи по переустановці, заміні дверей, розширенню проходу, самі двері з коробкою і замками і тп.

Це може коштувати від 2 000 грн і до 20 000 грн і далі — у залежності від дверей та матеріалів. 

Часто це може коштувати лише налагодженню зручного і оперативного відкривання обох частин дверей.

3️⃣ Рецепція, кабінет, клас.

У значній більшості випадків як у школах, так і у лікарнях, якщо ти вже потрапляєш на перший поверх, то поверхом пересуватися можна без перешкод.

Відповідно, щоб забезпечити доступність тут треба забезпечити ширину дверей 90 см.

Вартість знову таки від 2 000 до 10 000 грн і далі, у залежності від матеріалів.

4️⃣ Приймальня лікаря, урок — на іншому поверсі. Ну все, приїхали. Що вже тут зробити?

Як тимчасове рішення, поки шукаємо фінансування на ліфти — можна забезпечити кабінет на першому поверсі, де лікарі зможуть приймати клієнтів. Скласти так розклад уроків, чи зробити винятки для класів з учнями з інвалідністю, щоб клас навчався тільки на першому поверсі.

Вартість — від 0 гривень і до дрібних змін, чи часових ресурсів персоналу.

5️⃣ Облаштована вбиральня.

Можливо треба буде знести стіни, звести стіни (або встановити перегородку) покласти плитку, унітаз, поручні, умивальник, поручень, кнопка виклику тощо. Це може бути одна з найвитратніших частин, але не менш важлива.

Вартість — від 10 000 грн і до 250 000 грн і далі. У залежності від робіт та матеріалів.

6️⃣ Доступ до рентген кабінетів, МРТ, кабінетів з іншим обладнанням, яке неможливо переміщувати. 

Тут ми вже багато не зробимо. Але зазвичай, якщо це лікарня, яка має таке обладнання, то вона й має ліфт. Тому можливо, що потрібно лише надати доступ до ліфта людям, яким складно пересуватися між поверхами. Чи відремонтувати той ліфт.

🔰 Окремо я б зазначив доступність до дитсадків. Люди з інвалідністю можуть мати дітей. І багато має чи матиме. Тож вхід до дитячих садків у пріоритеті  також має бути високо. Бо і наші ветерани та ветеранки, які отримали поранення, захочуть самостійно провести, чи забрати свою дитину з садочка, чи відвідати батьківські збори.

❗️ У пріоритет важливо ставити ті заклади, які потенційно можуть мати таких клієнтів чи учнів, чи батьків учнів. Як це визначити — окреме питання. Для цього також важливо, щоб самі люди зверталися із запитами до міських рад, шкіл і усіх можливих органів для привернення уваги та вирішення питань доступності. Адже без запиту не буде реалізації. Або десь буде, але не там, де вам потрібно.

✅ Отже, висновок.

У середньому, забезпечити кращу доступність шкіл та лікарень можна інвестувавши від 2 000 грн до 400 000 грн. У середньому — близько 200 000 грн. Ми можемо покращити школи та лікарні вже зараз. Важливо це розуміти. Це далеко не завжди коштує шалених грошей. І тільки розуміння, запит та тиск з боку суспільства пришвидшать ці зміни.

✳️ Є ще безліч важливих деталей та умов, які варто обговорювати, досліджувати, уточнювати та розʼяснювати. Це до Бюро доступності, яке підтримує роботу Доступно.UA. Я ж писав це, щоб пояснити, що будівлі можна зробити доступнішими для людей, які пересуваються на візку, з милицями чи іншими порушеннями опорно-рухового апарату.

♻️ У будь-якому разі, те, що ми зробимо правильно, у майбутньому полегшить нам роботу. А зараз — покращить почуття гідності і життя людей.

Текст: Дмитро Щебетюк

Сподобалась стаття? Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з’явилось ще більше.

Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA373052990000026009046710358
Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»

💚 Наша сторінка на Buy Me a Coffee.

💚 Або станьте нашим патроном.

Scroll to Top