Блог

Антидиван: 7 інструментів, як зробити своє місто зручнішим

Кожен із нас може нести зміни. Усе залежить лише від того, чи піднімемось ми для цього з дивану та як глибоко готові зануритись у ці процеси. Голова організації Urban Crew Влад Самойленко ділиться дієвими способами змін наших міст.

Інструмент №1 — Напиши заявочку


Якщо десь з’явилась несанкціонована яма, вкрали люк або вовки у вашому дворі з’їли здобич, але залишили після себе кістки, то міські служби самостійно про це не дізнаються. Адже вони не моніторять ситуацію у дворах чи місті загалом. Тому їм потрібно повідомляти про ваші питання.

Photo by Pavel Danilyuk from Pexels

Як? Залиште в стороні неформальну комунікацію — фейсбук або те, як ви зловили чиновника на вулиці. Це має низьку ефективність. Потрібно писати листи. Так, це може здаватись бюрократизмом, але це працює. Тому що після отримання листа, чиновники повинні опрацювати ваш запит і надати відповідь.

Куди писати? Наприклад, у Києві діє служба 1551 — ви можете звертатися туди. Також є електронні адреси департаментів та комунальних підприємств. Але важливий момент: пишете листа — додавайте персональний підпис. Інакше ваше звернення не розглядатимуть.

Photo by Sora Shimazaki from Pexels

Інструмент №2 — Тормоши чиновника


Заперечення, гнів, компроміс, депресія та бюрократична відписка. Усі ми проходили цей шлях. Якщо на ваш лист ви отримали відписку, не опускайте рук. Варто йти на особистий прийом до депутата або чиновника, відповідального за сферу.

Чиновники люблять, коли до них приходять на прийом, фотографуються, хвалять. Особливо це стосується депутатів міськрад, облрад тощо. Їм приємно, а ви рухаєтесь до цілі. Також важливо: якщо ви неправильно сформували перше звернення, то юристи депутата або чиновники підкажуть, до кого звертатись.


Інструмент №3 — Електронна демократія


Варто правильно класифікувати питання: перегоріла лампочка — це один рівень; немає освітлення у дворі — інший. Різне фінансування та час реалізації. А ще той факт, що вам ніхто не дозволить встановлювати стовпи, а потім лізти на них і робити освітлення. Відповідно потрібні різні інструменти. І якщо в першому достатньо звернення, то в другому можна застосувати електронну демократію.

Громадський бюджет — це певного роду змагання проєктів. Містяни подають пропрацьовану ідею з певним кошторисом і розумінням строків реалізації. А жителі міста віддають свої голоси тим проєктам, що вважають найважливішими. Якщо проєкт переміг, то з вірогідністю 99,9% його реалізують у наступному році.

Окремо зазначу про електронні петиції. Зазвичай вони вимагають великої кількості підписів, після здобуття яких, вашу проблему можуть почати розглядати. Тут є складнощі: 1) часто важко зібрати достатню кількість голосів; 2) навіть якщо вдалось, вірогідність ефективної реалізації може бути низькою.


Інструмент №4 — Вулиця говорить


Якщо вас ігнорують, а решта інструментів не працюють, то іншого способу, окрім заявити вуличною акцією чи перформансом, поки що немає. Це привертає увагу ЗМІ, великої кількості містян та чиновників. А чиновники не люблять зайвого шуму та коли їм вказують на те, що вони не можуть вирішити якусь проблему.

З відносно недавніх акцій у Києві, що давали плоди: від велосипедистів (після чергової смерті велосипедиста від машини) до людей, опікуються доступністю. По велосипедистам створювали робочі групи та починали зміни інфраструктури.

По доступності в нас стався маленький хепі-енд: на Театральній, поруч із підземним переходом, люди перелазили паркан і переходили дорогу. Влітку 2019 там робили ремонт і за планом мали облаштувати наземний перехід. Проте передумали та до останнього не збирались повідомляти про це. Ми зробили перформанс: роздрукували маски з обличчями певних чиновників, відповідальних за рішення, одягли будівельні жилетки та нанесли графіті розмітку. Згодом наземний таки з’явився. І ця акція стала одним із поштовхів до його облаштування.

Інструмент №5 — Зроби сам


“Києве, мий”

Є такі питання, що можна вирішити без чиновників. Тому що якість робіт, які виконують вони, не є достатньо для нашого комфортного життя. У такому випадку люди витягають зі схованок свої найкращі якості: самоорганізовуються, збирають гроші на проєкти та роблять усе самі.

Існують ініціативи, що відмивають будинки, споруди та парки. Хтось діє на межі закону, але пам’ятає про здоровий глузд: звільняють стовпи від незаконної реклами, бо цим не займаються комунальні служби. Бувають ситуації, коли забудовники ставлять паркани, що обмежують доступ до вулиць, де цього не було раніше. Я знаю людей, що ночами виходять і можуть знімати секції цих парканів, щоб відновити доступ до свого житла, а не обходити крюками та долати додаткові сотні метрів.

Інструмент №6 — Просвітництво


“Зупини Лося”

Не секрет, що ми маємо певний пробіл з культурою людей у ставленні один до одного. Держава не виконує просвітницьких функцій. Тому містяни самі організовуються та виконують такі функції.

Зокрема, щодо дорожнього руху. Часто ми бачимо запарковані машинами тротуари, їзду смугою громадського транспорту тощо. Люди виходять, щоб пояснити порушникам їхню неправоту. Іноді активісти роблять символічні зауваження чи наклейки для кращого ілюстрування.

В одному з київських районів — Оболоні — підлітки ганяли порушників, які гасали як попало у дворах. Тобто навіть діти це помічають і роблять зауваження старшим дядям і тьотям, які чхали на закон.

Інструмент №7 — Високий кабінет


shutterstock

Якщо ви вже маєте досвід, експертизу та навички з реалізованих проектів, краще розумієте, як вирішувати проблему, ніж нинішні депутати та чиновники, то можете спробувати себе в політиці. Це є нормальним і не потрібно таких людей цькувати. Чим більше буде кльових та ефективних людей на високих позиціях, тим краще для вашого міста.

Єдина порада: не варто туди йти на все життя. Приділіть кілька років (роботі на державу, місто), і водночас збережіть себе та свої некомерційні цінності. Адже є негативні впливи грошей і влади. Щоб всі ці спокуси не впливали на вас, потрібно більше спілкуватися з тим середовищем, де ви були раніше. Не відгороджуватися від них парканами, лексусами та охоронцями. Будьте тою людиною, якою були, коли тільки починали вирішувати якісь свої маленькі проблеми у себе в будинку, на вулиці, у своєму місті чи громаді.

Матеріал створили на основні виступу Влада Самойленка на Форумі Інклюзивності та за підтримки Європейського фонду за демократію.

CoverPhoto – Maryia Plashchynskaya, Pexels.
Міста