Блог

Суми в "Тостері": тут не сумно

Сьоме місто в нашому рейтингу доступності

Інфраструктура: краще – не ворог хорошого


У місті ми побачили багато понижень бордюрного каменю. Однак не всі є нормативними. Часто це типова проблема з водовідведенням: коли в частині, що зроблена "в нуль", залишається вода та це створює дискомфорт при пересуванні. Перш за все, людям на візках і з дитячими візочками. Нам "пощастило" перевіряти місто після дощу, що розкрило таку слабину міста. Тому ми постійно помічали маленькі озера перед пониженнями, де могли б рибалити місцеві жителі.

Помітно, велику кількість понижень ремонтували відносно нещодавно. І це лише посилює актуальність запитання: "Чому зробили неякісно?"

Більшість центральних вулиць перебувають в гарному стані. Перш за все, тротуари. Немає очевидно роздовбаних, як ми бачили в деяких містах "Тостера". Єдине місце з явними проблемами ми знайшли на вулиці Козацький Вал. Вулиця є крутим підйомом/ спуском, з обох сторін йдуть сходи. Тротуару як такого немає. Тому пішоходи користуються проїжджою частиною. Далі вулицею з'являється трохи тротуару, проте й він залишається знеціненим: десь занадто вузький або його частину перекриває інтер'єр закладу харчування.

На диво, у місті більше 14 тисяч м² велодоріжок. Так, саме квадратних метрів. Сподіваємося, це лише помилка інформації, що нам надіслали, а не Суми вигадали власний спосіб вимірювання довжини велодоріжок. Тому ми чекаємо на підтвердження від міської влади. Якщо з це проста одруківка, то в Сумах є більше 14 км велоніфраструктури. І наразі це другий показник серед міст "Тостера". Дуже несподівано та дуже приємно. На відміну від тактильної плитки, яку ми знайшли в Сумах лише в кількох місцях.

А ще знайшли місце, що вводить в оману. Біля фонтану. На перехресті знаходиться транспортна розв'язка чотирьох доріг. Із вами міг статися казус: для прогулянки ви обрали протилежну від фонтану сторону вулиці. У такому разі, щоб потрапити до нього вам треба пройти ще 1,5-2 км вперед, щоб перейти вулицю комфортно. Чи то ще на іншому березі річки обрати іншу сторону вулиці. Тому що поруч із фонтаном є лише підземний перехід. Нікому ж не потрібно пояснювати, що підземний перехід - це анахронізм совєцької доби, що керувалась нестримним і протиприродним бажанням загнати людей під землю? Треба? Що ж, ми часом забуваємо, що досі живемо в Україні 2020 року та треба нагадувати такі прості речі, як незручність підземних переходів для людей на візках, людей з дитячими візочками, з травмами, літніх людей, вагітних, людей із важкими валізами тощо. Якщо уважно придивитися до списку людей, то ви знайдете себе та зрозумієте, що цей і решта підземних переходів є незручним.

Транспорт: Суми – це Україна


Гарна новина з Сум: 22 з 30 муніципальних автобусів є низькопідлоговими. Погана новина: лише 21 з 64 тролейбусів є низькопідлоговими. Підтвердження, чому Суми – типове українське місто: там курсує 301 одиниця приватного громадського транспорту, лише 9 з них є доступними. За цим показником місто вже стрибнуло на четверту сходинку в "Тостері". Хотілось би порадіти за них, але й вказати на слабку розвиненість транспортної інфраструктури в містах, що розташувалися нижче. Водночас розрив із першим місцем є дуже великим. Проте, як то кажуть, треба мітити високо.

Рецепт для цього простий: збільшувати зусилля в гарному, позбуватися поганого та типового. Так, маршрутки правлять бал в усіх українських містах. Проте досвід і бажання вижити будь-якої людини, що певний час користувалась маршрутками, радитиме уникати їх та шукати альтернативу. І міській владі є що запропонувати своїм громадянам. Адже так приємно знаходити кошти та купувати новий громадський транспорт. Не лише через те, що він новий, а ще й є доступним для всіх категорій населення.

                     

Локації: вподобайка для міської ради


За час перевірок із "Тостером" ми бачили достатньо міських рад. Як норма поруч із будівлею встановлюють не нормативний пандус. Хтось ним зможе скористатися, хтось – ні. Навряд ті, хто встановлюють такі пандуси замислюються щодо їхньої практичності. У Сумах зробили підйомник, він працює, і це приємно. На додачу в будівлі є облаштована вбиральня.


На жаль, з об'єктивних причин більшість закладів харчування ще перебували зачиненими. Дехто з працівників дозволив нам зайти всередину та перевірити вбиральню, інші відмовлялися пропустити навіть у масках. Те, що ми побачили ззовні будівель – це велика кількість недоступних. Зокрема серед закладів громадського харчування. І з аптеками ситуація значно краща.


Три крапки замість висновку


Місту є над чим працювати. Тут нічого нового. Немає в Україні на 100% доступного міста. Сподіваємося, поки. Проте в Сумах точно чули про доступність. Це місто, якому потрібно вирішити типові проблеми українських міст: інфраструктура вулиць і транспорт.

Ми їхали до Сум і не знали, на що очікувати. Як мінімум, по доступності. Адже перед поїздкою нас лякали поганими дорогами в місті та області. Мабуть, завдяки такому чистому листу в нас залишились позитивні враження про місто.

Ще на етапі підготовки поїздки, ми побачили, що на нас дуже чекали. Перевірка це підтвердила. Люди мають запит на створення безбар'єрного простору та активно порушують це питання. Влада могла б звернути на це увагу, продовжувати діяти власноруч, підсилювати роботу активістів і громадських організацій. Адже вони роблять спільну справу.


МИ ВДЯЧНІ ПРЕДСТАВНИКАМ МІСЦЕВИХ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ (БЮРО ПРАВНИЧИХ КОМУНІКАЦІЙ, РУКА ДОПОМОГИ М. СУМИ ТА ІНІЦІАТИВИ СЛОБОЖАНЩИНИ) ЗА ТЕ, ЩО СПРИЯЛИ ТА ДОЛУЧИЛИСЯ ДО ПЕРЕВІРКИ МІСТА НА ДОСТУПНІСТЬ.

Тетяна Шаповал, Дмитро Щебетюк

Міста