Блог

«Тостер» знайомиться зі Сходом. Краматорськ

Нещодавно наша команда завітала на Схід України з рейтингом доступності міст «Тостер». Це перша частина наших вражень від побаченого там.


Я люблю відвідувати нові міста. Це цікавий досвід, почуваєшся таким собі дослідником. Відвідини нових міст повертають нас у дитинство, коли ми більше пізнавали світ навколо. Хай це нове є таким лише для тебе. Проте ще більше я люблю повертатися до міст, де вже був раніше. Тут уже в мені скоріш говорить дорослий і рід моїх занять. Адже тепер я порівнюю свій попередній досвід пересуванням містом з існуючим. Я можу бачити, як змінюються міста та куди вони рухаються.Я був у Краматорську в 2018 році. І, так, місто змінилось на краще. Хоча це є нормальний стан речей, якщо врахувати кількість коштів, що туди вкладають. А якщо говорити про споглядання з вікна машини, то все навіть дуже добре: рівна дорога, помічаєш пониження бордюру вулицями, рівний тротуар і навіть тактильну плитку. Як завжди, коли заглиблюєшся в реальність, то бачиш її обличчя чіткіше. Однак про це згодом.


Самостійно прогулятися містом мені вдалось не так багато, але поділюсь побаченим. Є добре облаштований сквер Профспілок: у більшості випадків правильно покладена тактильна плитка, і веде вона тебе куди треба, пониження та вбиральня, доступна для маломобільних груп населення, до якої також веде тактильна плитка. Відходиш на 100 м від скверу та ще досі знаходиш пониження. Коли їх робили, то явно забули дотримуватись державних будівельних норм, але ти ще можеш ним скористатись. Проходиш ще 100-200 м і розумієш, що культ поклоніння божеству архітектурної доступності поки що оминає ці вулиці та пониження. Хоча зазначу, що в порівнянні з більшістю інших міст, що я бачив – ситуація краща. Мені хочеться вірити, що наші міста орієнтуються на кращих, а не на свій нинішній стан.Інфраструктурою та її доступністю ми користуємось кожного дня. Проте звідки вона походить? Чому ми розуміємо нежиттєздатність підземних переходів або високих бордюрів і не хочемо ними користуватися? Усе йде через зміну ментальності. Усім потрібна доступна інфраструктура. Люди з інвалідністю – такі ж люди, їх не потрібно жаліти через цей факт. Посилювати їхню залежність від соціальної допомоги, перетворювати їх на споживачів у стосунках із суспільством, зловживати та маніпулювати на темі інвалідності. Це ті ідеї, що розвивав прогресивний рух людей з інвалідністю в Україні, починаючи від Революції Гідності. На жаль, частина людей, з якими ми зустрілись у місті не просто не поділяє таких поглядів, а й активно працює над протилежним і вкоріненням старих стереотипів щодо людей з інвалідністю. Це не несе конструктиву та розвитку ні для окремих людей, ні для суспільства. А тому це шлях у нікуди.


А ми поки що продовжуємо підраховувати результати міст у «Тостері». І зовсім скоро поділимося їхніми результатами з вами.

+++
Перевірка Краматорська на архітектурну доступність стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Перевірку підготовано ГО «Доступно.UA» в рамках ініціативи «Рейтинг доступності міст «Тостер», що впроваджується за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».

Матеріал створили за підтримки Європейського фонду за демократію.

Міста Подорожі