Блог

Winниця в "Тостері": заслужено перша

І це приклад, що має наслідувати більшість українських міст.

Інфраструктура: створює можливості


Вінниця має мапу звернень, що дозволяє кожному мешканцю зробити свій внесок в архітектурну доступність міста. У тому числі про доступність перехресть. Фотографуєш, через додаток надсилаєш фото, комунальна служба опрацьовує запит, перехрестя роблять зручним для всіх. Коли за запитом зробили правильні пониження, місцеві активісти жартома назвали їх «своїми».

Тому не дивно, що саме у Вінниці ситуація з доступністю перехресть, перевірених нами, є найкращою серед усіх міст. У цифрах: більше 35% переходів є зручними.

Так само місто забрало собі першість за велодоріжками. Співвідношення довжини велодоріжок до загальної довжини вулиць складає 15,69%, або 62,75 км. Як для України, то цифра вражає. Івано-Франківськ активно працює, щоб отримати неофіційний статус велосипедної столиці України. Проте поки за кількістю інфраструктури Вінниця випереджає їх майже втричі.

Вінниця має пристойний результат за кількістю громадських облаштованих вбиралень: 6 із 7 є зручними для маломобільних груп населення. Це питання є болісним для усіх українських міст. Звичайно, така кількість не вирішує його повною мірою. Проте місто рухається в правильному напрямі.

Вінниця тішить. Кожного разу, коли приїжджаєш, то бачиш зміни в інфраструктурі міста. Перш за все, ці зміни продиктовані наявністю міської стратегії розвитку. Те, чого так часто бракує українським містам: чіткого шляху замість блукання в темряві.

Транспорт: перший пішов, решта на черзі


Лише 18% громадського транспорту є низькопідлоговим і доступним для маломобільних груп населення. Проте часом таким транспортом теж важко скористатися. Навіть коли це нові моделі з досить низькою посадкою, то все одно залишається перепад висоти на зупинці, а відкидний пандус його не компенсує. Тому вінницьке комунальне підприємство «Агенція просторового розвитку» розробило стандарт для бордюру на зупинках громадського транспорту. Це так званий Кассельський бордюр. Він вищий за звичайну зупинку та дозволяє транспорту зупинятися максимально близько, щоб люди на візках або з візочками без зусиль могли зайти до салону. Однак ми спостерігали, що далеко не всі водії під'їжджали максимально близько, що певною мірою нівелювало зусилля. Поки що у Вінниці встановили одну зупинку такого типу. І ми чекаємо на продовження цього свята.


Локації


Ми жили у готелі «Поділля». Хоча першу ніч провели в іншому — дорожчому, необлаштованому та далі від центру. Останній пункт є принциповим, адже перевіряємо саме центральну частину міста. І коли шукали номер у «Поділлі», нам дуже пощастило, що повз стійку реєстрації проходив директор готелю. Він сказав працівникові віддати нам облаштований замість звичайного. Різниця відчутна, повірте. Приміром, коли тобі не треба перейматися, що двері до ванної надто вузькі та вигадувати щось для компенсації цього. Хоча дивно, чому нам одразу не запропонували його, а відправили спершу в дуже незручний номер. Тому завжди запитуйте працівників готелю, чи мають вони облаштований номер.


Міській раді ще варто попрацювати над доступністю. Насамперед із пандусом на вході: як людина я не можу скаржитися на пандус, бо спокійно піднявся ним; як професіонал у своїй сфері — раджу міській владі привести його до норм.


Про доступність аптек. Ця тема зазвичай є чутливою у містах. Вінниця розташувалася посередині нашого рейтингу: ми перевірили 62 аптеки, 10 виявилися доступними, 8 - частково доступними.


Місто створило приємне враження про себе, і нам не хотілося його руйнувати якоюсь недоступністю. Наприклад, дорогою ми наштовхнулися на Музей моделей транспорту. Він залишався поза списком об'єктів, що ми обрали ще до початку перевірки. До того ж, візуально музей має ненормативний пандус. І це б могло трохи зіпсувати враження. Проте ми вирішили провести моніторинг і виявили, що кут нахилу пандуса — 4 градуси. Зізнаюсь, я аж полегшено видихнув. Їм ще варто обладнати вбиральню — і все буде прекрасно з доступністю.


Три крапки замість завершення


Вінниця була вісімнадцятим містом, що Доступно.UA відвідали за чотири місяці та другим за поїздку. Ми були ледь живі та потребували допомоги. І Всесвіт нас почув. У місті до нас долучилося дуже багато людей. Класних людей. І спільними зусиллями ми витягнули цю перевірку. Ми дуже вдячні Олені Чорнобривенко, Людмилі Нецкіній, команді громадської організації «Гармонія» та всім людям, які приєдналися до нашої перевірки. І, звичайно, хабу «Місто змістів»: за їхню доступність і за те, що душевно прийняли в себе наші активності. Ви всі — наша велика любов, і ми з радісним серцем повернемося до Вінниці ще багато разів.

До того ж оцінка цими людьми ситуації з доступністю в місті є дуже адекватною. Часом в інших містах, менш доступних, активісти нам говорили: «От ми стільки зробили! У нас все круто порівняно з тим, що було раніше!». Водночас Людмила Нецкіна з «Гармонії» казала: «Ми розуміємо, що в нас насправді не все так класно та ще маємо дуже багато роботи».

Я цілком погоджуюся: роботи багато в усіх українських містах. Але вже зараз Вінниця дає відчуття свободи людині на візку, зокрема так є в центрі. За минулий рік наша команда перевірила силу-силенну українських міст. Вінниця — одне з винятків, що дає таке відчуття.

Можливо, Вінниця — це найяскравіший приклад ефективної співпраці влади та громадськості. І під час підрахунку балів усіх міст я переймався за Вінницю: як мінімум, за відчуттям місто заслуговує на перше місце. Об'єктивні цифри також це підтвердили.

Вінниця – 892,3 з 3784 балів – 23,58% доступності.


Проєкт здійснюється за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні Embassy of the Netherlands in Ukraine

Сподобалась стаття - підтримай нас


Картка Приватбанку – 5168 7551 0974 8240 (оформлена на Дмитра Щебетюка);

Наш рахунок: Громадська організація "Доступно.ЮА", IBAN: UA563807750000026004056138125;

Міста