Блог

«Тостер» знайомиться зі Сходом. Дружківка

Нещодавно наша команда завітала на Схід України з рейтингом доступності міст «Тостер». Це друга частина наших вражень від побаченого там.

Чотири сходинки на вході до приміщення, де ми проводимо один із заходів в місті. Хлопець Сергій. Я не пояснюю, як допомогти подолати цю недоступність.  Він уже має досвід. Чотири сходинки вверх перед початком події. Чотири сходинки вниз, щоб вийти. Чотири, щоб повернутися.

От мені знову треба на вулицю, Сергій допоможе. І зайти назад за дві хвилини. Знову звертатися до нього. Смикати ще раз і ще раз. Зрештою я відмовляюсь від ідеї виходити.
Свобода та залежність від людей є двома природними явищами. Є різні залежності. Емоційна та соціальна. Це щось невідворотнє та дозволяє нам жити в соціумі, будувати зв’язки. Проте є інший тип залежності — шкідливий. Саме з таким типом часто стикаються люди з інвалідністю в Україні. Вона проявляється, коли архітектурну доступність підміняють людьми. Сходи на вході до закладу — тебе занесуть. Високий бордюр — допоможуть піднятися. А я не хочу відчувати такої залежності! Моє бажання зайти до приміщення не має залежати від когось.

Класно, коли люди поруч готові допомогти. Проте вони не компенсують недоступність. Недоступність позбавляє нас свободи.

Дружківка — приємне місто. У мене склалось таке внутрішнє враження. На відміну від Краматорська чи Слов’янська вона позбавлена значної адміністративної ролі. Тому й позбавлена зовнішнього впливу. Вона ніби належить сама собі. Це підвищує її здатність до змін. 

Площа Соборна нагадує про типовість помилок інфраструктури в наших містах. Ніби все зроблено добре: пониження, рівні тротуари, тактильна плитка. Однак варто придивитися та помічаєш бордюри в місцях, де їх не мало бути. Або пониження, що явно не дотягують до нормативних.

Добре облаштована центральна частина. Проте вже найближчі до неї вулиці нагадують про контрасти українських міст. До речі, про контрасти. Такий пережиток Совєцького Союзу як фарбування бордюрів у білий колір наштовхнув на думку: а воно ж дійсно контрастно виглядає для людей із порушенням зору. Зрозуміло, що коли це вигадали, то не думали про доступність, але вийшло класно.

Ми рахуємо бали Дружківки в «Тостері». Нас не влаштовує нинішня доступність наших міст. Ми працюємо, щоб жити в зручних містах. Ми хочемо свободи.

Перевірка Дружківки на архітектурну доступність стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Перевірку підготовано ГО «Доступно.UA» в рамках ініціативи «Рейтинг доступності міст «Тостер», що впроваджується за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».

Матеріал створили за підтримки Європейського фонду за демократію.

Подорожі Міста