Блог

Черкаси в "Тостері": мінус 365

Літо 2019 – Доступно.UA перевіряє Черкаси.
Літо 2020 – Доступно.UA перевіряє Черкаси для рейтингу доступності міст "Тостер". Зміни? Ми не побачили.

Directed by
ROBERT R. WIEDE
(грає впізнавана мелодія)

Інфраструктура: напрям є, потрібні коригування


У центральній частині міста багато понижень. Водночас називати їх повністю нормативними складно. Часто пониження роблять лише на ширину візка (за нормами мають бути 1,2 м) або мають надто різкий кут нахилу. Насправді ця страва, "нормативні пониження", не є складною. Тим більше, коли ти пройшов усі етапи бюрократії та бордюр прямо перед тобою. Треба лише трохи приправити її ДБНами. Так, ми знаємо, що це довга дорога. Тому краще на неї вийти зараз, аби пройти раніше.

За словами місцевих активістів, влада облаштувала пляж Живчик. На жаль, нам не вдалось його перевірити. Натомість побували на іншому – Пушкінському, де облаштували дерев'яні настили, що ведуть просто до води. На цьому його доступність обмежується. Навіть працівники пляжу не зможуть допомогти людині на візку потрапити до води. Тож когось потрібно шукати самостійно.

А ще в місті є 2,73 км велодоріжок. За цим показником Черкаси могли б конкурувати з Амстердамом, однією зі столиць світового велоруху. Ні, не так. Черкаси могли б конкурувати з однією з вулиць Амстердаму, де велодоріжка має довжину 2,73 км. Якщо нідерландська вулиця виявиться хоч трохи довшою, Черкасам буде важко витримати конкуренцію.

Транспорт: гарна планка


У місті курсує 97 одиниць муніципального громадського транспорту, 28 із них є низькопідлоговими та доступними для маломобільних груп населення. Це число було б неточним без урахування маршруток, хоча навіть їм не вдалось значно зіпсувати статистику Черкас: 188 одиниць і 46 низькопідлогових. У підсумку це дає більше чверті доступного транспорту в місті - гарний результат, як на українські реалії. Але як ми бачимо, достатньо простору для вдосконалення.

Локації: особливо небезпечні волонтери


У Черкасах на нашу команду вперше в історії перевірок викликали поліцію. Точніше, на наших волонтерів, які перевіряли одну з місцевих аптек. Так, двоє десятикласників із рулеткою, телефонами та листами А4 для заповнення отриманої інформації – викапані злочинці та порушники правопорядку. У підсумку виявилось, що працівниця аптеки нікого не викликала, а лише зафільмувала нашу перевірку.


Рік тому наша команда жила в готелі "Апельсин". Під час цієї поїздки нас приймала "Оптіма". Із власного досвіду можемо порівняти рівень доступності двох готелів. Наприклад, кут нахилу пандуса до "Оптіми" – 8 градусів та має перепад 5 см з тротуаром. Кращий, ніж в "Апельсині", але все одно не нормативний.


На папері "Оптіма" має облаштований номер. Проте реальність має дещо інше забарвлення: відмінність цього номера від звичайного в "Апельсині" полягає в ширших дверях до ванної – тут я зміг потрапити на візку всередину – та більше простору в кімнаті. Звичайно, це плюси. На додачу до них мають йти зручний душ і поручні біля унітазу. Це базовий набір. А нинішнього недостатньо для облаштованого номера. Хіба що цей номер облаштовували для спартанців з інвалідністю.

                   

Міськраду ми перевіряли ще рік тому. Цього разу нас не пустили, бо напередодні в працівника виявили COVID-19. Усередині будівлі знаходиться облаштована вбиральня, а з двору веде зручний пандус. Проте про цей пандус потрібно знати. Адже до головного входу будівлі ведуть кілька псевдопандусів, що мають ефект антицибулі: ріжеш цибулю – плачеш, дивишся на ці пандуси – смієшся. Або теж плачеш. Залежить від того, наскільки кожного з нас травмувала українська доступність.


Так от, до зручного пандуса в дворі відсутня навігація. Тому людина на візку чи з дитячим візочком змушена мучитись на псевдопандусах. У неї навіть думки не виникне, що має альтернативу. Минулого року я теж піднімався цими пандусами. А тим часом працівники міськради шукали ключ від дверей, що йдуть за зручним пандусом. Сподіваємось, що за рік той ключ знайшли.


Три крапки замість завершення


Черкаси не безнадійні. Якщо говорити відверто, ніхто не безнадійний. А от різниця між не безнадійним і тим, кого ставлять у приклад іншим – дії та зміни. Те, чого ми не побачили в місті за рік (наші минулорічні враження тут). Шкода втрачених часу та можливостей.

У місті консолідується громада. Люди, небайдужі до умов свого життя. Це круто, і ми вдячні, що вони долучилися до нашої перевірки. Проте цього ще мало, поки їх активно не підтримує місцева влада.

Рік тому ми спілкувалися з мером міста. У ньому відчувається емпатія. Таке наше враження підтвердила людина, яка долучилася до нашої перевірки Черкас і спілкувалася з ним особисто на тему доступності. Проте існує ніби якась невловима (для нас) сила, що не дозволяє меру дихати на повні груди. І поки так буде, значних поліпшень у місті годі чекати.

Ми завершили перевірки десяти міст "Тостера". Натираємо наші пальці на клавіатурах, щоб скоріше розповісти вам про їхні результати. А після поділитися з вами планами щодо майбутніх міст рейтингу. Готуємося приємно вас дивувати ;)

Проєкт здійснюється за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні Embassy of the Netherlands in Ukraine

Міста