Блог

Херсон: Середньовіччя у ХХІ сторіччі

Чиновники мають любити свої міста. Це не прописано в їхніх посадових обов'язках, але вони мають це робити. Любов чиновника можна виміряти у зручності міста для всіх його жителів і гостей. Любов чиновника несе позитивні зміни. Інакше міста залишаються дещо недолюбленими та занедбаними. Приблизно так почувається Херсон.

Інфраструктура: паростки безбар'єрності


У місті дуже мало понижень. З позитивного - видно, що влада почала звертати увагу на них. Проте, зазвичай пониження є вузькими, мають різкий кут нахилу та перепад 3-4 см. Тобто влада зрозуміла, що пониження потрібні, і поки зробила певну кількість ненормативних. Наступним кроком має бути переосмислення цього та дотримання норм.

Часто зустрічаємо у Херсоні хаотичні та непотрібні бар'єри. Це нагадує підсвідомий український флешмоб: набудувати дивних додаткових бар'єрів замість пологих спусків і не розуміти їхнього призначення. Таку ситуацію ми бачили мало не в усіх українських містах.

Що здивувало: перехрестя вулиць Потьомкінської та Преображенської є регульованим на 50%. Тобто на ньому встановили світлофори для машин, а про світлофори для пішоходів забули. Добре, що пішоходи можуть просто перебігати через дорогу без найменшого ризику для здоров'я, еге ж?

Тактильна плитка така бажана й унікальна в Херсоні, що ми знайшли її лише в одному місці. Щоб закарбувати цей чудовий момент, ми вирішили зробити з нею спільне фото. А велодоріжки — це взагалі херсонський єдиноріг, якого наша команда так і не побачила. А на запит, який ми подали у вересні, міська влада відповіла, що підрахунок триває, і вирішила не зазначати термінів його завершення.

Локації: є позитивні кроки, потрібен прогрес


Коли ходиш містом, то зустрічаєш багато гарних старовинних будівель. Їхній вік — це водночас перевага та недолік. За ними не доглядають, і вони починають обсипатися. Відчувається, що місту бракує турботи. Приміром, на одній з вулиць ми поринули в цілковиту темряву. А назустріч нам вийшла бабуся з ліхтариком у руках.

Urban CAD — це крутий креативний простір для розвитку неформальної освіти і культури. Багато класних проєктів виходить звідти, і вони можуть стати рушієм змін у місті. Нещодавно ми перевірили приблизно 20 українських міст. І ось такі простори це те, що об'єднує мало не всі з них: коли влада не є ефективною, громада бере справу у свої руки, організовуючи такі осередки змін.

Херсон займає третє місце серед перевірених міст за доступністю аптек. Із перевірених 23 аптек: 4 виявилися доступними для маломобільних груп населення, а ще 5 — частково доступними. Цей факт приємно здивував, бо таких аптек виявилося більше ніж в Івано-Франківську чи Тернополі, які ми теж перевіряли у "Тостері". І це знову трохи "підмиває" поширену думку, що міста західного регіону України є доступнішими за решту регіонів країни.


У закладі Teahouse ми майже втратили чверть команди, що приїхала до міста: на вході до локації є три сходинки, та остання з них вища за решту. Через це наша Тетяна Шаповал мало не вбилася на тих сходах. Різна висота сходинок — це поширений та надзвичайно небезпечний елемент бар'єрності.

І загалом із доступність закладів харчування в Херсоні досить сутужна ситуація. Ми перевірили 27 локацій, і лише 3 виявилися доступними. Наприклад, суші-бар Aleksandr Sann, де вхід на одному рівні, широкі вхідні двері та велика вбиральня.

Низькопідлоговий транспорт: як у комара сала


Тут є кілька важливих моментів.

По-перше, у місті працює 269 одиниць приватного громадського транспорту. Додайте до них ще 40 тролейбусів, 10 з яких є низькопідлоговими, і 16 низькопідлогових автобусів. Себто виходить 7% транспорту в місті є низькопідлоговим і доступним для маломобільних груп населення.

По-друге, після 20:00 зупинки громадського транспорту перетворюються на гарбуз місця релаксації. Посидьте в тиші та спокої, помилуйтеся зорями, помрійте. Ви маєте достатньо часу, адже муніципальний транспорт закінчує роботу о 20:00, і до самого ранку ви нікуди не поїдете. Є ще приватний транспорт, але він значно дорожчий і ходить не так часто. Місцеві активісти намагаються зрушити це питання в бік здорового глузду, але поки їхні зусилля не дають результатів.

По-третє, така ситуація з громадським транспортом посилює автомобілецентричність міста. Адже якщо не маєш власного авто, потім важко буде дістатися додому.


Три крапки замість завершення


Якщо сказати прямо, то у Херсоні майже немає, на що нарікати. Єдине нарікання — тут майже нічого не роблять. Якщо в інших містах реконструюють і будують, але не дотримуються норм, то в Херсоні мало що роблять узагалі.

Ми вкотре змушені повторювати, що більшість позитивних змін у місті тримається на громаді. До нашої перевірки міста долучилося багато людей, завдяки яким ми охопили більші обсяги інформації. А один із волонтерів навіть подарував ще одну рулетку. Також — журналісти з UA: Херсон, які частували нас кавунами та допомагали зі зйомками відео. Це ті маленькі приємності, які залишають позитивні спогади про місто.

В результаті, з можливих 3512 балів Херсон набрав лише 436. Тому місто займає п'яте місце в рейтингу доступності "Тостер".

Рекомендації щодо поліпшення ситуації з безбар'єрністю, що наша команда надіслала місцевій владі ви можете знайти та завантажити тут.

Проект здійснюємо за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні.
Міста