«Тостер»: Вінниця – перша, Херсон і Миколаїв – сумують

Днями ми представили перші результати рейтингу доступності міст «Тостер». А зараз готові поділитися з вами цифрами з міст і цікавими фактами. Це лише частина критеріїв, за якими ми оцінювали міста, проте вона сформує для вас цілісну картинку.
Громадський транспорт: рух уперед vs стагнація
Ми враховували і муніципальний транспорт, і приватний. Результат кожного міста — це співвідношення низькопідлогового транспорту до його загальної кількості. У підсумку отримали таку ситуацію:
30,47%
Івано-Франківськ
18,24%
Вінниця
менше 7%
Тернопіль, Кам'янець-Подільський, Херсон і Миколаїв
Як бачимо, Івано-Франківськ значно випереджає решту міст. Містяни можуть подякувати своїй владі за правильний вектор розвитку транспорту в місті, який буде лише посилюватися.

На противагу Івано-Франківську, в Миколаєві:
1
громадський транспорт віддали на поталу бізнесу: 981 одиниця громадського транспорту, що є левовою часткою всього транспорту міста;
2
із 981 одиниці транспорту лише 8 є низькопідлоговими. Тобто бізнес має монополію, проте не дбає про зручність для всіх категорій пасажирів (люди з дитячими візочками, люди на візках, люди похилого віку тощо).
Миколаївцям варто запитати свою владу: куди і як рухається місто? І чи не варто змінити цей курс?

Окремо – щодо ситуації в Херсоні, де громадський транспорт закінчує роботу о 20:00. Далі ж або сиди вдома, або викручуйся сам і вигадуй, як пересуватися містом. Ми знаємо, що місцеві активісти намагаються змінити такий транспортний уклад, але поки – безрезультатно.
Перейти дорогу чи на темний бік?
Основні критерії, на які ми звертали увагу на пішохідних переходах, перехрестях і тротуарах: наявність пониження, його нормативність, наявність тактильної плитки, правильність її встановлення, водостоки, відсутність додаткових бар'єрів (порогів, ям) тощо.

Кожне місто могло набрати різну кількість балів, адже ми перевіряли всі перехрестя та переходи в радіусі 500 м від центральної точки міста. І так ми отримали результати:
35,28%
Вінниця
(290 з 822 балів)
31,61%
Тернопіль
(296,5 з 938 балів)
30,89%
Кам'янець-Подільський
(519,5 з 1682 балів)
29,53%
Івано-Франківськ
(231,5 з 784 балів)
22,08%
Миколаїв
(370 з 1676 балів)
16,82%
Херсон
(163,5 з 972 балів)
Цікавий факт про Миколаїв:

Цікавий факт про Миколаїв: саме там ми зустріли бордюр-гулівер, висотою 36 см. Для наочності: 36 см – це майже відстань від ступні до коліна в людини середнього зросту. Хочеться запитати в людей, що встановлювали той бордюр: як його мала б подолати людина на візку чи на милицях?

Аптеки: вам тут не раді?
28,6%
Миколаїв
21 перевірена аптека: 1 доступна, 5 частково доступних
28%
Кам'янець-Подільський
25 перевірених аптек: 2 доступні, 7 частково доступних
21,7%
Херсон
23 перевірені аптеки: 4 доступні, 5 частково доступні
12,9%
Вінниця
62 перевірені аптеки: 10 доступних, 8 частково доступних
8,9%
Івано-Франківськ
79 перевірених аптек: 7 доступних, 7 частково доступних
8,6%
Тернопіль
З5 перевірених аптек: 2 доступні, 3 частково доступні
Ми постійно нагадуємо, що архітектурна доступність потрібна всім. Кожен із нас тимчасово чи постійно входить до маломобільних груп населення. Також нам доводиться нагадувати про правильну лексику щодо людей з інвалідністю. За останніх півроку на третє місце наших нагадувань вийшло: згідно законодавству, жодна аптека не має права працювати, якщо вона є недоступною для маломобільних груп населення. Отже, більшість із аптек, що ми перевірили, не мала б працювати, поки вони не стануть безбар'єрними.

Одна аптека могла набрати максимально 16 балів. Нас дуже здивували аптеки у південних містах тим, що виявились зручнішими для людей. Тому навіть із меншою кількістю перевірених аптек у цих містах, вони мали вищий відсоток відповідності будівельним нормам.
Вокзали, міські ради, ЦНАП і центральні лікарні: пасуть задніх у всіх містах
У Тернополі все досить непогано з безбар'єрністю центрального залізничного вокзалу – 12 балів із 20. А решта міст сильно відстала, і жодному не вдалося набрати навіть половини з можливої кількості балів: Вінниця – 7, Херсон – 6, Миколаїв – 4, Івано-Франківськ і Кам'янець-Подільський – по 2. Хоч Івано-Франківськ і Кам'янець-Подільський набрали однакову кількість балів, у Франківську значно простіше і зручніше скористатися вокзалом.

Окрім Кам'янця-Подільського (9,5 балів), доступність автовокзалів у всіх містах поступається залізничним: Тернопіль і Херсон – по 4, Миколаїв – 3, Вінниця – 2,5, Івано-Франківськ – 0,5. Так і хочеться закричати: «0,5 балів, Карл! Вашому вокзалу погано! Зверніть на нього увагу, відправте на SPA-процедури, зробіть щось!»

Навіть половини балів не набрала жодна міська рада. Лідирує Вінниця, якщо можна так сказати, – 7 балів. А між рештою міст відстань пів бала: Кам'янець-Подільський – 3,5, Миколаїв - 3, Івано-Франківськ – 2,5, Тернопіль – 2, Херсон – 1,5.
Також Вінниця очолила залік ЦНАПів, набравши ті самі 7 балів. А далі все ще сумніше: Кам'янець-Подільський – 3,5, Івано-Франківськ – 3, Миколаїв – 2, Тернопіль – 1,5, а замикає пелотон сумний Херсон (0 балів).

Лише чверть із можливого максимуму набрала найкраща з перевірених центральних міських лікарень – Івано-Франківськ (5 балів) із сумнозвісною вбиральнею без дверей для маломобільних груп населення. Далі Миколаїв – 2,5, Вінниця – 2, Кам'янець-Подільський – 1, Тернопіль – 0,5 і знову сумний Херсон із нулем. Якщо порахувати рівень безбар'єрності цих шести лікарень, то разом вони набрали 12 балів.
Що з дозвіллям? Не дозволяє відвідати
Кам'янець-Подільський театр, він же будинок культури, очолив рейтинг серед своїх колег зі здобутком у 7,5 балів. Слідом розташувалися: Миколаїв – 7, Івано-Франківськ – 6, Вінниця – 3,5, Тернопіль – 1,5, Херсон – 1.

У Миколаєва трохи краща ситуація з кінотеатром: 12 із 20. Однак далі провалля: Івано-Франківськ – 4,5, Херсон – 3, Кам'янець-Подільський – 0,5, а Вінниця й Тернопіль не отримали жодного бала.

Така статистика закладів харчування:
30,3%
Вінниця
перевірили 33: 10 доступних/ частково доступних
20,8%
Кам'янець-Подільський
перевірили 24: 5 доступних/ частково доступних
менше 14%
Івано-Франківськ
перевірили 47: 7 доступних/ частково доступних
11%
Херсон
перевірили 27: 3 доступні/ частково доступні
менше 10%
Миколаїв
перевірили 30: 2 доступні/ частково доступні
менше 10%
Тернопіль
перевірили 47: 3 доступні/ частково доступні
Ми дуже переймалися тим, що Херсон відстає, і чекали, де ж він зможе відігратися. Виявилося, в безбар'єрності супермаркетів. Через зрозумілі причини назв супермаркетів ми не вказуємо: Херсон – 48,44%, Івано-Франківськ – 36,33%, Тернопіль – 28,1%, Миколаїв – 23,44%, Кам'янець-Подільський – 21,56%, Вінниця – 13,54%.
Підсумки. А що далі?
Ось так виглядає перша версія рейтингу доступності українських міст «Тостер»:
Хтось радіє з результатів. Однак варто розуміти свій рівень: навіть найдоступніші українські міста поступаються середнякам із країн Євросоюзу. У нас дуже багато роботи. Тому ми, в Доступно.UA, продовжуємо готувати рекомендації для міст, що вже пройшли перевірку, та чекаємо на весну, коли ще чотири міста долучаться до «Тостера».

Рекомендації, що ми надіслали міській владі Вінниці щодо поліпшення ситуації з доступністю в місті ви можете подивитися та завантажити тут.

Проект здійснюється за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні.
Ознайомитись із оновленим зведеним рейтингом доступності 10 міст України ви можете тут.
Читайте також: