Блог

На що чекати українцям з інвалідністю за кордоном?

Кому я там потрібен, якщо навіть на Батьківщині ледь виживаю у мирний час?


Перше завдання кожного українця та кожної українки у час війни — вижити та потурбуватися в першу чергу про себе та близьких. Живими з нас користі точно більше. Де ми будемо ефективніші для перемоги України у війні проти окупантів росії — вирішувати кожному з нас самостійно. Виїжджати за кордон чи ні — також вибір кожного. Зробити зараз це складно і небезпечно, незалежно від того чи маєш ти інвалідність. Поділимося досвідом Дмитра Щебетюка.


Рішення виїхати за кордон

Я не хотів виїждати навіть зі східної частини України, бо відчував начебто втікаю. Але врешті наполегливість і хвилювання батьків та здоровий глузд взяли гору. Я прийняв рішення повертатися до Києва. Уже в той час мій товариш, який також має порушення здоров'я — Сергій Летучий зі Старобільська — вирішив приєднатися до мене і виїхати до Києва, а далі, по плану — до Ужгорода. Це рішення йому далося не просто, адже він полишав рідних у місті. Тоді ми розуміли, що це буде краще для всіх. У мене також були свої причини. Найбільше я хотів, щоб мої племінники чотирьох та шести років були у безпеці і не переживали цих всіх подій на місці. Так було б спокійніше всій нашій сім'ї. А у мене є авто, щоб вивезти їх.

Моя ефективність у бойовому захисті була б дуже сумнівною

За мене б не хвилювалися рідні та не доводилося б додатково турбуватися. Тепер батько має змогу думати і діяти лише в інтересах оборони нашої держави, а мама волонтерити у нашому районі. Це дозволило б мені працювати та допомагати віддалено. Адже під час обстрілів та й у перервах було складно думати про щось інше аніж про те, як вижити і допомогти вижити близьким. Із малечею грали в гру «Укриття». Я завжди був останнім і ще й іноді задіював у допомозі рідних.Виїзд та перетин кордону

Ми виїжджали до кордону Угринів на власному авто. Однак є можливості виїхати поїздами, автобусами, спробувати приєднатися до когось. Люди допомагають. Українці турботливі та розуміючі. Не соромтеся шукати та просити про допомогу. Якщо ж вам соромно писати публічно, пишіть організаціям, які допомагають у даному питанні в Україні. Ми також можемо підключитися до пошуку.

Якщо ж ви відправляєтеся на власному авто, то доведеться запастися терпінням та всім необхідним на кілька днів: їжа, засоби гігієни тощо. Ми стояли на кордоні більше двох діб. Але там вже спокійно: не лунають постріли і не бомблять вдень і вночі, хіба люди виснажені й знервовані часом трапляються. Тому будьте добріші до них і не провокуйте зайвих конфліктів. Можете брати участь у контролі на організованих людьми пропускних пунктах, щоб нахаби не лізли у чергу. Можна прогулятися тощо. Якщо вам необхідний туалет — не соромтеся попроситися до когось у будинках. Не бійтеся говорити та повідомляти про свої потреби. З повагою, спокійно і терпляче.


Коли ми стояли, на другий день привезли кілька біотуалетів, поставили вздовж черги. Облаштованих серед них не було. Їжу, чай та обігрів можна отримати просуваючись у черзі. Або в крайньому разі, навіть ближче до прикордонного пункту пропуску. Волонтери просто неймовірні! Чергують і вдень, і вночі. Розносять у черзі їжу, пропонують чай, гарячі страви. Також перед пунктом пропуску були дитячі підгузки, дитяче харчування, вологі серветки тощо. Значно швидше перетнути кордон без авто.

Чи випускають чоловіків з інвалідністю за межі України?

Зі скреготом, але мене пропустили. Якщо маєте можливість ще зробити військовий квиток, то краще зробіть. Я перетнув кордон. Що далі? Кому я там потрібен, якщо навіть на Батьківщині ледь виживаю у мирний час? (с)


Ми з сестрою та дітьми розраховували на власні сили. Поки що живемо у готелях. Однак майте на увазі, що вас тут справді чекають, і готові допомогти усім, що буде потрібно. Від зустрічі на кордоні, вибору житла, облаштування на місці, до засобів гігієни і догляду. Навіть кріслом колісним за потреби. Польські активісти дуже відкриті і самі шукають можливості допомогти людям з інвалідністю, які виїжджають до них.

Слава Україні! Слава Героям! Слава ЗСУ, захисникам та захисницям!

Слава всім волонтерам та небайдужим людям! Спільними зусиллями переможемо ворога.

#DostupnoHelpUA

Новини Люди