Блог

Герої, які допомагають людям під час війни: активіст Тарас Хоміцький

Повномасштабне та цинічне російське вторгнення назавжди змінило життя мільйонів українців. Люди втратили близьких, залишилися без дому та стали вимушеними переселенцями. На щастя, серед нас є герої, які щодня допомагають співвітчизникам. Завдяки ним ми віримо у єдність та прискорюємо перемогу України.

Сьогодні ми публікуємо профіль одного з таких героїв — активіста Тараса Хоміцького. Дякуємо, що ви надихаєте нас!

Ім‘я та прізвище
Тарас Хоміцький

Місто
Тернопіль

Професія до повномасштабного вторгнення?
Керівник соціального підприємства Simka — мережі віддалених контакт-центрів, орієнтованих на працевлаштування людей з інвалідністю і всіх тих, кому в силу певних обставин важко працювати за межами дому, або повний робочий день.

Чим захоплювалися?
Займався громадською діяльністю.

Де і як війна застала вас?
Я був вдома, у рідному місті. У новинах попереджали про війну, тож у мене був готовий тривожний чемоданчик. Але він поки що не знадобився, наш район досить спокійний.

Що робили в перші дні?
Що робити, як діяти — спочатку був ступор. Адже всі плани обірвалися. Згодом почав шукати, де я б міг принести користь.

У березні спільно з громадською організацією «Товариство батьків дітей з інвалідністю та їх друзів «Зоря Надії» відправляв за кордон на лікування сім’ї, у яких є діти з інвалідністю. Ми приймали заявки й допомагали людям потрапити в польський реабілітаційний центр (місто Замосць). 

Коли процес пішов, виникла проблема — їдучи за кордон, люди долають досить довгий та непростий шлях. Їм треба перепочити, але місця для зупинки немає.

Тоді у громадських організаціях «Я зможу» та «Прогресивні люди» з'явилася ідея організувати інклюзивний прихисток для переселенців з інвалідністю. Вдалося знайти приміщення — це був перший поверх будівлі, яка раніше функціонувала як офіс. Мені запропонували співпрацю, щоб я допоміг зробити це нежитлове приміщення більш інклюзивним.

Спочатку ми все приносили з дому — чайники, побутові речі, меблі. Потім почали з’являтися партнери, які допомагали облаштуватися. Наприклад, місцеві підприємці забезпечували харчами (і досі це роблять). Згодом ми поставили ліжка, на які зручно пересідати, обладнали кухню, закупили посуд.

Ми й зараз потроху вдосконалюємо прихисток. «Громадський холдинг «Група впливу» профінансував пандус. Вдалося обладнати поручнями туалет, зробити кращу раковину та душ. Зараз фірма, яка раніше орендувала приміщення, з’їхала, тож нам віддали ще і другий поверх.

Частина людей, які живуть у прихистку, приїхали до нас з окупованих територій. Нещодавно була сім’я з дитиною з інвалідністю — вони дісталися до нас із Херсонської області. Спочатку вони довго сиділи в себе в підвалі, потім наважилися їхати і сконтактували з нами. Їхня дорога була дуже виснажливою через блокпости.

З дітьми їдуть не тільки з окупації, але й із регіонів, які знаходяться під обстрілами. У прихистку ми заселяємо не тільки людей з інвалідністю, ми допомагаємо тим, кому потрібно десь зупинитися на деякий час. Але перший поверх тримаємо для людей з інвалідністю.

Чим займаєтеся зараз?
Прихисток став частково автономним — люди, які там живуть, самоорганізовуються.
Ми займаємося більш інформаційною роботою. Приймаємо заявки, реєструємо в Польщі, допомагаємо дістатися до Тернополя. Коли виникає потреба, вирішуємо побутові труднощі й допомагаємо переселенцям.

Що будете робити далі?
Я намагаюся об’єднати і згуртувати осіб з інвалідністю в Тернополі, щоб проводити спільну громадську діяльність та відгукуватись на потреби (наприклад, у гуманітарній допомозі).
В інклюзивному прихистку ми вже готуємося до зими — це офісне приміщення, яке не дуже адаптоване до холодів. Коли в березні туди заселялися люди, ми брали різні конвектори й електропічки. На цю зиму хочемо зробити якийсь котел, тому шукаємо гранти й можливості, щоб втілити цю ідею.

Також із місцевими активістами ми реєструємо організацію «Безбар’єрний Тернопіль». На жаль, через війну нам не вдавалося активно займатися діяльністю, пов'язаною зі створенням безбар’єрного середовища. Але ми вирішили зробити організацію, щоб втілити плани в майбутньому.

Минулого року була написана локальна стратегія безбар’єрності. Її реалізували разом із Громадською організацією «Громадський холдинг «Група впливу». Я координував людей, проводив дослідження доступності, зустрічався з органами влади — втілював план заходів, щоб Тернопіль міг рухатися в сторону Європи.

Чому ви допомагаєте іншим людям?
Напевне, ставлю себе на їхнє місце — люди мають схожі труднощі. Кожен міг опинитися в скрутному становищі. Ми, як українці, мусимо єднатися й допомагати одне одному.
Я, будучи в Тернополі, знаю де є органи і служби, знаю місцевих людей. Тому можу згуртувати людей і щось порадити.

Як вам можна допомогти?
Інформаційною підтримкою діяльності інклюзивного прихистку. Також можна допомогти з вирішенням проблеми з опаленням взимку.

Сподобалась стаття?
Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з'явилось ще більше.
Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA563052990000026009006701299
Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або станьте нашим патроном.Люди Новини Інтерв’ю