Блог

Проблеми модульних будинків в Україні — модний дизайн замість безбар’єрності

Керівник благодійного фонду «Єврейсько-українська соціальна ініціатива» Володимир Висоцький розповів про тенденцію зведення модульних житлових будинків. Головна проблема — акцент на естетичних якостях та ігнорування будівельних норм, які забезпечують комфорт для маломобільних груп населення.

Питання забезпечення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) тимчасовим житлом є одним із ключових гуманітарних викликів, з якими зіткнулося українське суспільство внаслідок повномасштабного вторгнення росії. Підступні ракетні удари та артилерійські обстріли цивільної інфраструктури вже півроку призводять до масштабних руйнувань — у першу чергу, житлових будівель різного типу. Йдеться фактично про повне знищення приватних садиб, багатоквартирних житлових будинків, гуртожитків, закладів соціально-медичного призначення, де постійно проживають вразливі групи громадян. Тікаючи від небезпеки, люди полишають і вціліле житло, усвідомлюючи високі ризики його руйнування внаслідок терористичних атак у майбутньому.

Масова міграція українців зі східних областей країни у відносно безпечніші центральні та західні регіони спричинила актуалізацію питань забезпечення людей тимчасовим житлом, яка, як показує практика, відбувається у форматі оренди помешкань за ринковими цінами або у вигляді безоплатного користування житлом, наданим органами місцевого самоврядування, установами та організаціями. У першому випадку йдеться про приватні садиби та квартири або їхні частини, у другому — про місця масового розселення, такі як гуртожитки, школи, дитячі садки, санаторії тощо. Водночас, людей, які до цього постійно проживали в спеціалізованих установах, як правило, заселяють до аналогічних закладів — лікарень, інтернатів, геріатричних пансіонатів, хоспісів тощо. Можна констатувати, що наразі існує дефіцит придатного для гідного проживання житла, а наявні можливості розселення не задовольняють рівень попиту й часто не відповідають базовим вимогам гідних умов проживання.

Аналіз стану зазначених об’єктів та наявних у них умов проживання свідчить про два ключові системні виклики:
— Непристосованість для маломобільних груп — фізична недоступність приміщень, інформації, прилеглих територій, обладнання та устаткування
— Брак обладнання для комфортного проживання — особливо в частині санітарно-гігієнічних потреб, приготування їжі, зберігання продуктів харчування, меблів, допоміжних засобів мобільності

Спостерігається недостатня увага з боку надавачів такого тимчасового житла та гуманітарної допомоги до питань безбар’єрності, архітектурної доступності, дообладнання тимчасового житла відповідно до мінімальних стандартів інклюзивності.

Усе це актуалізує питання впровадження відносно швидких та дешевих (у порівнянні з капітальним будівництвом чи ремонтом) рішень у сфері забезпечення житлом. Такими рішеннями у світовій практиці визнані модульні житлові будинки, які за розумного підходу характеризуються стислими строками зведення, конструктивною простотою, високою адаптивністю до локальних кліматичних умов. Наразі ці рішення набувають поширення в Україні, і в різних регіонах з’являються модульні поселення з компактних споруд, що створюються за різними технологіями — на базі контейнерів для морських перевезень, збірні будинки, будинки з композитних матеріалів, дерев’яних конструкцій тощо.

Дозволяючи досить швидко надати відносно комфортні та приватні умови проживання для ВПО, ефективна реалізація ідеї модульних поселень вимагає дотримання ряду принципів, порушення яких, при неоспорюваній благородності місії, призводить фактично до порушення прав людини та вкрай негативних соціальних наслідків.

Аби не стати джерелом стресу, сегрегації та маргіналізації ВПО, тимчасове модульне житло повинне враховувати:
1) принципи інклюзивності будівель і споруд, аби забезпечувати рівність у користуванні для людей різного віку, стану здоров’я та фізичної спроможності
2) необхідність інтегрованості в місцеві спільноти, аби сприяти можливостям працевлаштування, освіти, громадської діяльності та спілкування, та запобігати «геттоізації» (соціальній ізоляції модульних поселень)
3) особливості поведінки різних вікових та соціальних груп, аби сприяти згуртуванню місцевих громад та формуванню міцних горизонтальних зв’язків
4) економічні спроможності, аби не створювати додаткові фінансові тягарі, пов’язані з утриманням такого житла
5) санітарні та екологічні міркування, аби забезпечувати можливості сталих практик поводження з навколишнім середовищем, водними та енергетичними ресурсами
6) місцеві культурно-соціальні традиції та особливості, аби відповідати звичним для майбутніх мешканців способам життя

Поверхневий огляд модульного житла, яке з’являється в Україні, свідчить про низький рівень усвідомлення наведених вище принципів. Водночас, спостерігається значна увага до зовнішніх естетичних якостей модульних будинків, які, хоч і відіграють певну роль у формуванні позитивного образу такого житла, не є свідченням його відповідності параметрам «гідних» умов проживання. Інклюзивність та фактичний комфорт проживання відсунуто на другий план.

Відсутність пандусів, наявність порогів, недостатні габарити внутрішніх просторів, типове обладнання та інші фактори роблять модульні будинки придатними лише для відносно молодих та умовно здорових людей. Поважний вік, наявність дітей чи інвалідність є факторами, які вимагають конкретних архітектурних та інженерних рішень, заснованих на експертизі та розумінні особливостей способу життя відповідних груп.

Ігнорування цих факторів призводить до створення «гарної картинки» без забезпечення сутнісного наповнення, яке б відповідало «гідним умовам» життя в сучасному розуміння. Окремо слід наголосити, що реалізація зазначених вище принципів не є фінансово обтяжливою, а має досягатися шляхом прийняття розумних рішень на етапі планування та проєктування.

Сподобалась стаття?
Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з'явилось ще більше.
Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA563052990000026009006701299
Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Або станьте нашим патроном.


Люди Новини