Верховна Рада:
місце зародження дискримінації

Засновниця медичного батальйону "Госпітальєри" та депутатка Яна Зінкевич розповіла про доступність українського парламенту.
Доступність Ради
Верховна Рада має шість входів, п'ять із них не є доступними. Шостий – це гараж, єдиний можливий прохід для людей із числа маломобільних груп населення. Знову знайома ситуація: всі користуються центральним входом, а людей з інвалідністю посилають туди, де Макар телят пасе. На центральному та решті входів передбачені лише сходи.

Ми прописували вимоги щодо пересування між поверхами – 1-3 і підвал. Їх виконали: сходи продублювали підйомниками. Тому тепер я маю доступ до приміщень, де відбуваються засідання комісій, брифінги, виставки, конференції, зустрічі груп проходять на різних поверхах. Додайте ще підвальні приміщення, де проходять зустрічі міжфракційних об'єднань і знаходиться їдальня. Раніше мені доводилось залучати когось із своїх помічників, щоб пересуватись між поверхами. Тепер я роблю це самостійно.
Яна Зінкевич
Їхні дії порушують Конвенцію про права осіб з інвалідністю. Навіть у парламенті рівні можливості забезпечені не для всіх.
Про депутатські кошти
Нещодавно змінили регламент роботи Верховної Ради. Згідно нових норм, якщо депутат взяв участь менше, ніж у 70% голосувань, він не отримає своїх депутатських коштів за місяць. Я підтримую таке рішення за умови забезпечення рівного доступу для всіх. Потрапити до будівлі парламенту, пересуватися всередині, гігієнічні питання – це все час, а я значно повільніша за решту колег. Адже їх не обмежує недоступна інфраструктура. Виходить, що мені потрібно бігти з усіх ніг, щоб просто залишитися на місці.

У грудні ці зміни проявились: забракло 3% голосувань і мене позбавили депутатських коштів за місяць. На щастя, колеги порушили це питання на комітеті з питань Регламенту, і він проголосував, як виключення, про надання мені цих коштів.

Їхні дії порушують Конвенцію про права осіб з інвалідністю. Навіть у парламенті рівні можливості забезпечені не для всіх. І можна було б подумати, перед тим для запроваджувати такі міри, і водночас не поставити всіх у рівні умови.
Фото - фейсбук сторінка Яни Зінкевич
Парламент проти немовлят
А ще з цікавого та маловідомого для широкого загалу: до Верховної Ради заборонено заходити з немовлятами. Є депутатки, які ще годують маленьких дітей, а місця для цього немає. Їм говорять: "Ідіть на Банкову, там є дитяча кімната та спеціально облаштоване місце". Проте всі розуміють, що маленьку дитину не залишиш там. Вони домовилися в особистому порядку, щоб пропустили з дітьми. А до мене звертаються, бо знають, що я маю ключ до вбиральні для людей з інвалідністю: беруть його та годують дітей там. І наскільки мені відомо, ще не було випадків, щоб маленькі діти перебували у залі парламенту. Тому в нас дискримінують не лише людей з інвалідністю :)
Нагадуємо, ще у вересні 2019 року спікер парламенту Дмитро Разумков доручив Апарату Верховної Ради вирішити питання з доступністю будівлі.
Матеріал створили за підтримки Європейського фонду за демократію.

Також читайте: