БЛОГ

Власник книгарні «Сенс» Олексій Ерінчак про доступність закладу та безбар’єрність міста

Ми поговорили з власником книгарні-кафе «Сенс». Олексій Ерінчак розповів про те, чому він вирішив зробити свій заклад безбар’єрним. І пояснив, що змінювати місто та простір навколо себе може кожен з нас. 

Про урбаністику

Я активно займаюся розвитком районної спільноти. І з урбаністичною тусовкою спілкуюся. Доступність — це комплексна штука, яка мені чудово зрозуміла.

Я людина, яка ходить із дитячими візочками і розуміє, що підземні переходи це не ок, як і зайві сходинки в закладах.

Коли я переїхав у свій будинок, перше що зробив — відкидний пандус для дитячого візочка. У під’їзді шість сходинок до ліфта, і я «добив» до них цей пандус. Сусіди одразу заговорили «о, дякую, тепер і ми можемо користуватися ним». Такі зміни може зробити кожен.

Мої друзі, і я теж допомагав, добивалися, щоб біля Арсенальної з’явився наземний перехід. Тепер будемо добиватися, щоб наземний перехід з’явився біля парку Слави — зараз туди можна потрапити тільки долаючи сходи (поруч є місточок над дорогою, але він теж зі сходами). Та ніхто не хоче цього робити, навіть люди кажуть «тепер буде більш загазовано», хоча це, звісно, не так.

Із цим ще треба працювати. Коли йде мова про безбар’єрність, не має бути дискусії, має бути рішення — кожна людина має легко пересуватися. Місто, заклади, будинки мають бути однаково доступними для всіх.

Про доступність у «Сенсі»

При плануванні книгарні «Сенс» ми враховували комфорт батьків, які ходять із дитячими візочками. У мене двоє дітей, тому я і дружина розуміємо їхні базові проблеми. Це також стосується людей, які пересуваються на кріслах колісних.

Коли розпочали ремонт, одразу подумали, що треба зробити місце для догляду за дитиною — тому в нас є сповивальний столик і спеціальний стілець, куди можна посадити дитину. Також ми подумали про поручні у вбиральні, про можливість розвернутися в коридорі, про достатню ширину дверей.

Навіщо робити зайві сходинки в закладах, де вони не потрібні? Наприклад, у приміщенні, де зараз знаходиться книгарня, раніше був суші-бар. І там на вході знаходилася сходинка приблизно 20 см, а потім спуск вниз. Ми збили цю сходинку на  ґанку і збили спуск, повністю збили підлогу.

Коли заливали нову підлогу, я поставив задачу — між асфальтним покриттям на вулиці й рівнем підлоги в закладі не мало бути порогу. А коли ми замовляли двері, вибрали раму, яка не створювала перешкод на вході.

Ми абсолютно свідомо прибирали бар’єри для того, щоб максимальна кількість людей могла потрапити до книгарні, не відчуваючи ніяких перепон.


Про те, чому варто одразу враховувати безбар’єрність

Є моменти, які можна виправити після того, як усе вже готово. Але це дорого. Краще одразу робити все правильно.

Тепер я звертаю увагу на інші заклади, де, наприклад, туалет на другому поверсі. Або декілька непотрібних сходинок на вході. Невже вам настільки все одно на потенційних клієнтів?

Інколи, коли приїжджаєш у розвинені країни Європи, здається, що там дуже багато людей з інвалідністю. Насправді в Україні людей з інвалідністю не менше. Просто там вони можуть вийти з дому, а в нас ні. 

Я б не хотів, щоб наші ветерани або цивільні люди, що травмувалися на війні, були змушені сидіти вдома все життя — через те, що більшість ігнорує норми доступності. Вони мають жити повноцінним життям. Тому давайте надамо їм можливість зайти в гості до закладу.


Про те, чому ми не маємо мовчати

Інколи я нав’язую доступність своїм знайомим, які відкривають заклад. Кажу «у вас у вбиральню людина на кріслі колісному не заїде». Дехто відповідає «ну що поробиш». Багато хто хоче зекономити й не перероблювати нічого від попередніх орендаторів.

Я за те, щоб ми підказували людям, які можуть не знати про доступність. Потрібно говорити про це на всіх рівнях, щоб якомога більша кількість людей була охоплена.

📍 Книгарня «Сенс» знаходиться за адресою: Київ, пров. Микільський 1/25 (м. Арсенальна). Заклад відзначено наліпкою #ДоступноUAрекомендує.

Сподобалась стаття? Підтримайте нас, щоб таких матеріалів з’явилось ще більше.

Найменування отримувача: ГО ДОСТУПНО.ЮА
Код отримувача: 41769847
Рахунок отримувача: UA373052990000026009046710358
Назва банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»

💚 Наша сторінка на Buy Me a Coffee.

💚 Або станьте нашим патроном.

Scroll to Top